معرفی رمز ارز آوالانچ

آوالانچ چیست؟ مقایسه شبکه آوالانچ و اتریوم

چشم بورس > رمزارز‌ها > آوالانچ چیست؟ مقایسه شبکه آوالانچ و اتریوم
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب

شبکه آوالانچ یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز است. در مقاله پیش‌رو ما این شبکه را معرفی می‌کنیم و از ساختار و دلایل محبوبیت آن می‌گوییم. در ادامه شبکه آوالانچ را با اتریوم مقایسه می‌کنیم. هم‌چنین آواکس، توکن این شبکه را معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید این رمز ارز را معامله کنید.

آوالانچ چیست

معرفی شبکه آوالانچ

Avalanche یک شبکه بلاک‌چین و اولین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که تراکنش‌ها را با سرعت کمتر از یک ثانیه پردازش می‌کند. این شبکه در سپتامبر 2020 راه‌اندازی شد. آوالانچ یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که امکان همکاری بین توکن‌های شخص ثالث و سایر بلاک‌چین‌ها را فراهم می‌کند.

Emin Gun Sirer ، Kevin Sekninqi و Maofan Ted Yin ابداع کنندگان آوالانچ هستند. هر سه نفر متخصصین کامپیوتر هستند و سابقه درخشانی در شرکت‌های بزرگی مثل فیسبوک و مایکروسافت دارند.

آوالانچ دارای 3 بلاک چین داخلی است: Exchange Chain (X-Chain) ، Contract Chain (C-Chain) و Platform Chain (P-Chain). هر 3 بلاک‌چین توسط شبکه اصلی تایید و ایمن می‌شوند.

  • X-Chain: اولین بلاک‌چین این شبکه و بستری برای تولید ارزهای دیجبتال است.
  • C-Chain: بستری برای راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا همان Dapps است. Dapp‌هایی که روی شبکه اتریوم ارائه شده‌اند می‌توانند از این زنجیره کمک بگیرند.
  • P-Chain: خدماتی که در پلتفرم صورت می‌گیرد مثل ذخیره توکن‌ها، تایید تراکنش‌ها در زنجیره p انجام می‌شود.

آوالانچ پلتفرمی متشکل از هزاران زیر شبکه است که شبکه‌ی تعامل پذیر متنوعی از چندین بلاک‌‌چین را می‌سازند. همه زیر شبکه‌ها باید عضو شبکه اصلی باشند.

کارکرد آوالانچ

هدف آوالانچ ارائه یک بلاک‌چین بسیار مقیاس‌پذیر است که تمرکززدایی یا امنیت را قربانی سرعت نمی‌کند. منظور از مقیاس‌پذیری ارائه راهکار برای از بین بردن مشکلات و باگ‌های شبکه بلاک‌چین و در عین‌حال پردازش تراکنش‌ها با سرعت بالا است. این پلتفرم به صورت جهانی به مبادله کردن دارایی‌ها می‌پردازد و تمامی این‌ها را به صورت غیرمتمرکز و با استفاده از فناوری‌های بهروز، کارساز و قراردادهای هوشمند کنترل می‌کند.

مقایسه آوالانچ و اتریوم

آوالانچ پلتفرم خوبی برای راه‌اندازی Dapp های سریع و کم هزینه است. Dapps  یا همان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز به اپلیکیشن‌هایی گفته می‌شود که اطلاعات آن‌ها در  تنها در یک سیستم مرکزی ذخیره نمی‌شود، بلکه در زنجیره‌ای از بلاک‌ها (بلاک‌چین) ذخیره می‌شود. کدهای این برنامه‌ها پنهان شده نیست و در نتیجه این برنامه‌ها شفاف و انعطاف‌پذیر هستند.

این اپلیکیشن‌ها متن باز هستند. یعنی کدهای آن‌ها برای بررسی در دسترس افراد قرار می‌گیرند.  شبکه آوالانچ امکان راه‌اندازی Dapp‌های شبکه اتریوم را فراهم کرده است. با این تفاوت که تراکنش‌ها را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتریوم تایید می‌کند و علیرغم اتریوم، این قابلیت را دارد که هزاران تراکنش را در یک ثانیه تایید کند. آوالانچ می‌تواند بیش از 4500 تراکنش در ثانیه تایید کند در حالیکه اتریوم می‌تواند حداکثر 13 تراکنش در ثانیه تایید کند.

مقالات مرتبط: ارز دیجیتال Web 3.0

مقایسه شبکه آوالانچ و اتریوم

ارز دیجیتال آوالانچ

رمز ارز شبکه آوالانچ با نام آواکس و با نماد AVAX در نیمه سال 2020 عرضه شد. در ICO آوالانچ 597 میلیون دلار از این رمز ارز ظرف کمتر از 5 ساعت خریداری شد.

AVAX توکنی برای پرداخت کارمزد شبکه آوالانچ است. توکن‌های آوالانچ پس از پرداخت سوزانده می‌شوند (سوزاندن توکن‌های یک ارز دیجیتال باعث می‌‌شود که آن رمز ارز با امنیت بیشتری توزیع و عرضه شود). حداکثر 720 میلیون واحد از توکن AVAX وجود خواهد داشت.

دارندگانی که توکن خود را استیک کنند، تایید کننده (validators) می‌شوند. تاییدکننده‌ها اعتبار تراکنش‌های بلاک را می‌سنجند. اگر تایید‌کننده بلاک را تایید کند؛ آن بلاک به بلاک‌چین اضافه می‌شود و کارمزد تراکنش‌هایی که در آن صورت می‌گیرد به تاییدکننده پرداخت می‌شود. برای تاییدکننده شدن باید حداقل 2000 آواکس استیک شود.

در حال حاضر آوالانچ بیش از 1100 تایید کننده دارد که بیش از 230 میلیون از توکن آواکس را ذخیره کرده‌اند.

رمز ارز آواکس

آوالانچ چه مزایایی دارد؟

توان عملیاتی بالا

مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی بالا اصلی‌ترین مزیت شبکه آوالانچ است. با توجه به ساختار چند زنجیره‌ای آوالانچ تراکنش‌ها در این شبکه با سرعت بالا و بدون کاهش تمرکز، پردازش می‌شوند. گفتیم که آوالانچ بیش از 4500 تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند.

بستر مناسبی برای ساخت بلاک‌چین

آوالانچ بستر مناسبی برای ساخت اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های بلاک‌چین است. اپلیکیشن‌هایی که در این شبکه ارائه شده‌اند ایمن و قدرتمند هستند. با توجه به اینکه شبکه آوالانچ از هزاران زیر شبکه تعامل‌پذیر تشکیل شده، این قابلیت را دارد که  بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی قابل تنظیم در آن راه‌اندازی شود. این شبکه به توسعه‌دهندگان اجازه می دهد تا با استفاده از بلاک‌چین آوالانچ قراردادهای هوشمند خود را راه‌اندازی کنند.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند

آوالانچ بستر مناسبی برای قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، دیفای و NFT است.

تمرکززدایی

منظور از تمرکززدایی این است که تصمیم‌گیری و کنترل‌ سیستم تنها بر عهده یک نهاد نباشد. پروتکل اجماع آوالانچ چارچوب امنی است که در سطح جهانی توزیع شده و در حالی که به طور همزمان با الزامات نظارتی سخت‌گیرانه مطابقت دارد، دارای تمرکززدایی بی‌سابقه‌ای است.

آوالانچ چه معایبی دارد؟

احتمال بروز مشکل در صورت عدم توافق تاییدکننده‌ها

 اگر تاییدکننده‌ها در مورد تایید وضعیت توافق نداشته باشند، ممکن است معاملات به تعویق بیفتد و تاخیر ایجاد شود.

مزایا و معایب آوالانچ

چطور آواکس بخریم؟

برای خرید AVAX مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

رمز ارز آواکس را می‌توانید به واسطه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال معامله کنید. برای اینکه بدانید کدام صرافی‌ها امکان معامله با رمز ارز مورد نظر شما را دارند می‌توانید به سایت صرافی مورد نظرتان  مراجعه کنید و نام آن رمز ارز  را در لیست رمزهای قابل معامله در صرافی جستجو کنید.

راه دوم این است که coin market cap AVAX  را در مرورگر خود سرچ کرده  و وارد تب Markets شوید. در این صفحه شما می‌توانید لیست صرافی‌هایی که معامله رمز ارز مورد نظر شما به تازگی در آن انجام شده را ببینید.

کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید آواکس از صرافی های ارز دیجیتال خارجی به سایت صرافی‌های کوکوین، اسندکس، چنجلی، بای‌بیت، وایت‌بیت، کوینکس وپروبیت مراجعه کنند.

مناسب‌ترین کیف پول‌ها برای نگهداری آواکس

لجر (Ledger) را می‌توان به عنوان ایمن‌ترین کیف پول برای نگهداری آواکس معرفی کرد. کیف پول سخت افزاریLedger Nano X امنیت بالایی دارد. علاوه بر لجر، کیف پول اختصاصی آوالانچ هم گزینه مناسبی است. کیف پول آوالانچ به دو شکل سخت‌افزاری و نسخه وب عرضه می‌شود. علاوه بر اینها کوینومی (Coinomi Wallet) و متامسک (MetaMask) هم گزینه‌های مناسبی برای نگهداری آواکس هستند.

رمز ارز آواکس

آیا آواکس گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

از آنجایی که آوالانچ بستر مناسبی برای قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، دیفای و NFT است، انتظار می‌رود توکن این شبکه آینده خوبی پیش‌رو داشته باشد.

در مقاله ‌ای که از سایت walletinvestor منتشر شده، پیش‌بینی شده قیمت AVAX تا پایان سال 2022 به 263.3 دلار برسد. طبق پیش‌بینی این مقاله انتظار می‌رود قیمت این رمز ارز تا پایان سال 2025 به 722 دلار برسد.
در این جا لازم است یادآوری کنیم که نمی‌توان به پیش‌بینی‌ها اطمینان کرد. رمز ارزها بارها و بارها ثابت کرده‌اند که مستقل از تخمین‌ها عمل می‌کنند و می‌توانند با رشد یا نزول سریع، ما را شوکه کنند.

جمع‌بندی

Avalanche یک شبکه بلاک‌چین است که تراکنش‌ها را با سرعت کمتر از یک ثانیه پردازش می‌کند. آوالانچ بستر مناسبی برای راه اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و برنامه‌های کد باز است. این شبکه با پردازش 4500 تراکنش در ثانیه، سرعت بسیار بالاتری نسبت به شبکه اتریوم دارد. AVAX  توکن شبکه آوالانچ است که تاکنون رشد خوبی را تجربه کرده است. برای خرید AVAX باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

جدول معرفی اختصاری AVAX

نمادAVAX
ارزش بازار28 میلیارد دلار
سازندهEmin Gun Sirer ، Kevin Sekninqi و Maofan Ted Yin
سال انتشار2020
عرضه در گردش243,212,642.82
رتبه10
بلاک‌چینآوالانچ
وایت پیپرAvalanche-whitepaper
آدرس سایتwww.avax.network
آوالانچ چیست؟

Avalanche یک شبکه بلاک‌چین و اولین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که تراکنش‌ها را با سرعت کمتر از یک ثانیه پردازش می‌کند. آوالانچ بستر مناسبی برای راه اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و برنامه‌های کد باز

آواکس چیست؟

AVAX رمز ارز شبکه آوالانچ و توکنی برای پرداخت کارمزد این شبکه است

آینده سرمایه‌گذاری در آواکس چطور خواهد بود؟

پیش‌بینی شده قیمت AVAX تا پایان سال 2022 به 263.3 دلار برسد. طبق پیش‌بینی این مقاله انتظار می‌رود قیمت این رمز ارز تا پایان سال 2025 به 722 دلار برسد.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *