رمز ارز الگورند

معرفی بلاکچین الگورند ارز دیجیتال ALGO

چشم بورس > رمزارز‌ها > آموزش رمزارزها > معرفی بلاکچین الگورند ارز دیجیتال ALGO
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب

بر خلاف بلاک‌چین‌های قدیمی مثل بیت‌کوین، بلاکچین الگورند، بلاک‌چین نسبتا جدیدی است که برای کسب و کارها و توسعه‌دهندگان این امکان را فراهم کرده که برنامه خود را روی شبکه بلاک‌چین بسازند. در این مقاله ما شبکه الگورند و رمز ارز این شبکه یعنی ALGO را معرفی می‌کنیم. اگر قصد دارید در ALGO سرمایه‌گذاری کنید، نقاط قوت و ضعف آن را بشناسید و یا از پیش‌بینی قیمت آن باخبر شوید، حتما این مقاله از سری مقالات چشم‌بورس را تا انتها بخوانید.

بلاکچین الگورند چیست؟

بلاکچین الگورند

الگورند یک بلاکچین اثبات سهام است که از طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. این بلاک‌چین توانسته نسل جدیدی از خدمات مالی، مبادلات و پروتکل‌ها را ارائه دهد. این تکنولوژی می‌تواند ابزا‌های سنتی مالی را با سرعت بیشتری به دیفای یا همان خدمات مالی غیرمتمرکز تبدیل کند. الگورند با حذف پیچیدگی‌های مرتبط با فناوری بلاک‌چین، تراکنش‌های سریعی را ارائه می‌کند که نسبتاً ارزان‌تر از سایر شبکه‌ها هستند.

بلاکچین الگورند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند اما ساختار آن با ساختار اتریوم، ترون، کاردانو و بایننس اسمارت‌چین  تفاوت دارد. شبکه الگورند تراکنش‌ها را فوری، ایمن و رایگان پردازش می‌کند.

امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی سه مولفه مهم هر بلاکچین است. اما اغلب بلاک‌چین‌ها نتوانسته‌اند هر سه مولفه را باهم و به حد مطلوب داشته باشند. مثلا با اینکه اتریوم توانسته در زمینه تمرکز‌زدایی عملکرد قابل توجهی داشته باشد، اما سرعت پایین آن و مقیاس‌پذیری کم باعث نارضایتی کاربران شده است. اما هدف الگورند این است که هر سه ویژگی را به خوبی برآورده کند.

بلاکچین الگورند توسط Silvio Micali، استاد علوم کامپیوتر موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در سال 2017 تاسیس شد. او این بلاک‌چین را ایجاد کرد تا مانند بیت‌کوین به یک شبکه‌ متمرکز برای پرداخت تبدیل شود که همچین توانایی انجام تراکنش‌های بیشتر را دارد. الگورند می‌تواند 1200 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند. این در حالی است که بیت‌کوین در یک ثانیه کمتر از 5 تراکنش و اتریوم تقریباً 13 تراکنش را پردازش می‌کنند.

رمز ارز ALGO

ALGO رمزارز اصلی بلاکچین الگورند است. ICO الگورند  در ژوئن 2019 برگزار شد که طی آن با فروش 25 میلیون توکن به مبلغ هر توکن 2.40 دلار، در مجموع 60 میلیون دلار جمع‌آوری شد. سقف عرضه الگورند 10 میلیارد توکن اعلام شد. تیم الگورند اعلام کرده که تا پایان عرضه کامل، هر سال 600 میلیون توکن عرضه خواهد شد. 1.75 میلیارد توکن به عنوان پاداش برای ماینرها، 2.5 میلیارد برای تایید‌کنندگان، 2.5 میلیارد دیگر برای سرمایه‌گذاران و تیم الگورند، درنظر گرفته شده است.

رمز ارز الگو (ALGO)

الگورند یکی از معدود پروژه‌هایی است که تیم سرمایه گذاری دارد. این تیم Borderless Capital یا سرمایه‌گذارن بدون مرز نام دارد.

علاوه بر این الگورند از پشتیبانی یک تیم جهانی از متخصصان تحقیقاتی، تجاری و بازاریابی برخوردار است. البته این بدین معناست که انتظارات زیادی از پروژه وجود دارد. ALGO تاکنون توانسته بهتر از انتظارات عمل کند.

نحوه کارکرد بلاکچین الگورند

این شبکه از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. اما پروتکل‌های ماینینگ الگورند با آنچه در مورد PoS می‌دانید، تفاوت‌های دارد. شبکه الگورند با الگوریتم PPOS عمل می‌کند که عادلانه‌تر از PoS است و برای جلوگیری از «ثروتمندتر شدن ثروتمندان» به وجود آمده است. PoS به ماینرهایی که بیشترین سهام را دارند، پاداش می‌دهد، اما PPoS ماینرها را به صورت تصادفی و صرف‌نظر از مقدار دارایی آنها انتخاب می‌کند.

این شبکه دو نوع گره دارد:

  • گره مشارکت: گره‌های مشارکت گره‌هایی هستند که قدرت محاسباتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها را تامین می‌کنند. این گره‌ها بیشترین پاداش را دریافت می‌کنند. گره‌های مشارکت از گره‌های رله برای برقراری ارتباط با یکدیگر و نگهداری دفتر کل استفاده می‌کنند.
  • گره Relay: گره‌های Relay یا همان رله به عنوان هاب شبکه عمل می‌کنند و وظیفه آنها حفظ ارتباط بین سایر گره‌های الگورند در سیستم است.
نحوه کارکرد الگورند

قراردادهای هوشمند در الگورند

الگورند قراردادهای هوشمند را در دو لایه (روی زنجیره و خارج از زنجیره.) اجرا می‌کند. در لایه اول، این سیستم به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا «روی زنجیره» اجرا شوند، تقریباً به همان روشی که اتریوم عمل می‌کند. در واقع، هر قرارداد هوشمند مستقیماً ترافیک را به شبکه اضافه می‌کند و تعداد زیادی از آنها می‌توانند سرعت شبکه را کاهش دهند.

برای جلوگیری از تراکم شبکه، الگورند لایه دوم را ارائه می‌دهد. در این لایه، قراردادها «خارج از زنجیره» اجرا می شوند. یعنی قرارداد هوشمند ترافیکی را به شبکه اضافه نمی‌کند، بلکه خارج از محدوده لایه اول اجرا می‌شوند و سپس به دفتر کل بلاک‌چین اضافه می‌شوند. در نتیجه ترافیک شبکه کم و سرعت آن بیشتر می‌شود.

Algorand Virtual Machine یا AVM نرم‌افزاری است که بر روی هر دو گره رله و مشارکت اجرا می‌شود. این ماشین نرم افزاری برای ارزیابی قراردادهای هوشمند است. AVM تمام منطق قراردادهای هوشمند را ارزیابی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا آنها را اجرا کند یا خیر.

مزایایی الگورند

مقیاس‌پذیری بالایی الگورند

باتوجه به سرعت بالای الگورند این شبکه مقیاس‌پذیری بالایی دارد. همچنین از مکانیزم اجماع «حداقل اثبات سهام» (PPoS) استفاده می‌کند. در واقع، تنها گروه منتخبی از ماینرها برای وام دادن قدرت محاسباتی خود برای تکمیل تراکنش‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

این همان سیستمی است که کاردانو و سولانا در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند و اتریوم به سمت آن حرکت می‌کند تا کارمزد شبکه را کاهش دهد. این شبکه می‌تواند تا 1200 تراکنش را در یک ثانیه پردازش کند.

سرعت و کارمزدهای پایین تراکنش، پیش نیازی برای تبدیل شبکه‌های بلاک چین عمومی به سیستم‌های پرداخت واقعی است که می‌توانند در سطح جهانی مقیاس شوند.

نقش الگورند در ایجاد CBDC‌ها

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) نمایش دیجیتالی ارز فیات یک کشور هستند. از دسامبر سال 2017 پس از اینکه قیمت بیت‌کوین برای اولین بار از 20000 دلار گذشت، این پروژه روند رو به رشدی داشته است.

مقرون‌به‌صرفه

قیمت ALGO نسبتاً کمتر از توکن‌های سایر پلتفرم‌های بلاکچین الهام گرفته از قراردادهای هوشمند مانند EOS، ADA، BNB، ETH و DOT است. به‌عنوان یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار بی‌تجربه، ALGO فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا بدون نیاز به پرداخت مبالغ هنگفت، وارد سرمایه‌گذاری‌ ارزهای دیجیتال شد. در زمان نگارش این مقاله قیمت هر توکن الگو 0.40$ است.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، دیفای و Dapps

مزایایی الگورند

معایب الگورند

داشتن رقبای سرسختی مانند الگورند

از آنجایی که اتریوم در توسعه Dapps، دیفای و قراردادهای هوشمند پیشتاز بوده، عرصه رقابت برای بلاکچین الگورند تنگ است. به‌علاوه اتریوم از ژوئن تا جولای 2021 توسعه‌دهنده‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز خود را افزایش داده و در حال حاضر کنترل بیش از نیمی از این بازار را در دست دارد.

پیشروی رقبایی مثل بایننس اسمارت چین، ترون و استلار که در درصد بالایی از قراردادهای دیفای مشارکت دارند و به‌روز‌ رسانی می‌شوند، می‌تواند رشد الگورند را کاهش دهد.

خرید الگو (ALGO)

برای خرید ALGO مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

رمز ارز الگو را می‌توانید به واسطه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال معامله کنید. برای اینکه بدانید کدام صرافی‌ها امکان معامله با رمز ارز مورد نظر شما را دارند می‌توانید به سایت صرافی مورد نظرتان مراجعه کنید و نام آن رمز ارز را در لیست رمزهای قابل معامله در صرافی جستجو کنید.

راه دوم این است که coinmarketcap را در مرورگر خود سرچ کرده  و وارد تب Markets شوید. در این صفحه شما می‌توانید لیست صرافی‌هایی که معامله رمز ارز مورد نظر شما به تازگی در آن انجام شده را ببینید.

کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید الگو از صرافی های ارز دیجیتال خارجی به سایت صرافی‌های کوکوین، اسندکس، چنجلی، بای‌بیت، وایت‌بیت، کوینکس وپروبیت مراجعه کنند.

خرید الگو (ALGO)

بهترین کیف پول ها برای نگهداری ALGO

لجر (Ledger) را می‌توان به عنوان ایمن‌ترین کیف پول برای نگهداری ALGO معرفی کرد. کیف پول سخت افزاریLedger Nano X امنیت بالایی دارد.

MyALGO Wallet

کیف پول MyALGO یک کیف پول مبتنی بر وب است که توسط آزمایشگاه Rand ، یک تیم تخصصی در زمینه فناوری Algorand طراحی شده است. این کیف یک رابط امن و آسان برای ذخیره سازی ALGO است. به علاوه می‌تواند برای امنیت بیشتر به کیف پول سخت افزاری لجر متصل شود.

از آنجایی که MyALGO مبتنی بر وب است، می توان آن را با هر یک از سیستم عامل‌های اصلی و هر یک از مرورگرهای وب استفاده کرد. حتی می‌توانید از دستگاه‌های تلفن همراه iOS و Android خود به آن دسترسی داشته باشید.

این کیف پول یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ارسال و دریافت ALGO، پیگیری همه دارایی‌ها، سازمان‌دهی، ردیابی و مدیریت همه کیف‌پول‌های الگورند است. از لحاظ امنیت، کلیدهای خصوصی My ALGO به طور ایمن رمزگذاری شده‌اند. این کیف پول رابط با مشتری دارد و کلیدهای خصوصی را در دستگاه کاربر ایمن نگه می دارد.

Algorand Core Wallet

نسخه موبایل کیف پول ALGO که می‌توانید از گوگل پلی و اپل استور آن را دانلود کنید.

آینده ارزدیجیتال ALGO

سایت price prediction پیش‌بینی کرده قیمت ALGO در سال جاری (2022) به حداقل 0.94$، حداکثر1.11$ و میانگین 0.98$ برسد. این سایت میانگین قیمت در سال 2023 را 1.40$ ، در پنج سال آینده یعنی سال 2027، حداقل 6.11$ ، حداکثر 7.17$ و میانگین 6.32$ پیش‌بینی کرده است.

جدول معرفی اختصاری رمز ارز ALGO

نمادALGO
سازندهSilvio Micali
سال انتشار2019
عرضه در گردش6.71 میلیارد ALGO
رتبه31
بلاک‌چینالگورند
وایت‌پیپرALGO Whitepaper
آدرس سایتhttps://www.algorand.com/

سئوالات متداول

الگورند چیست؟

الگورند یک شبکه بلاک‌چین ایمن، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند.

ALGO چیست؟

رمز ارز شبکه الگورند که رتبه 31 رنکینگ رمز ارزها را به خود اختصاص داده است.

چطور ALGO بخرم؟

برای خرید ALGO مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 2 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 2

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *