استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال برای سهام‌گذاری

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال برای سهام‌گذاری

چشم بورس > رمزارز‌ها > آموزش رمزارزها > استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ بهترین ارزهای دیجیتال برای سهام‌گذاری
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب

استیکینگ ارز دیجیتال یا سهام‌گذاری یکی از راه‌های کسب سود در بازار نزولی است. سهام‌گذاری روشی است که بسیاری از رمزارزها برای تایید تراکنش از آن استفاده می‌کنند. بزرگترین مزیت آن برای سرمایه‌گذاران کسب بازدهی از دارایی‌های غیرفعال است. در این مقاله در مورد استکینگ، مزایا و ریسک‌های آن صحبت می‌کنیم. در پایان لیستی از بهترین ارزهای دیجیتال برای استکینگ در سال 2022 را معرفی خواهیم کرد. با چشم بورس همراه باشید.

استیکینگ یا سهام‌گذاری ارز دیجیتال چیست؟

استیکینگ یا سهام‌گذاری ارز دیجیتال چیست؟
استیکینگ یا سهام‌گذاری ارز دیجیتال چیست؟

سهام‌گذاری یا استیکینگ (Staking) ارز دیجیتال راهی برای کسب سود از دارایی‌های غیرفعال است. شما می‌توانید این کار را معادل با سپرده‌گذاری در بانک تصور کنید. شما پول را در بانک سپرده می‌کنید و در ازای این کار به شما سود پرداخت می‌کنند. در سهام‌گذاری نیز مکانیزمی برای قفل کردن دارایی در ازای دریافت سود وجود دارد. در بخش بعد در مورد روش کار آن بیشتر صحبت خواهیم کرد، اما بدانید که هدف از این کار اجرای بلاکچین و حفظ امنیت آن است. سود سهام‌گذاری به صورت درصدی حساب می‌شود و معمولا بالاتر از سودهای بانکی است.

نحوه کار استیکینگ ارز دیجیتال

الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) اساس کار استکینگ است. بسیاری بلاکچین‌ها برای انتخاب شرکت‌کنندگان صادق و تایید بلوک‌های جدید از این مکانیسم استفاده می‎‌کنند. در این مکانیسم شرکت‌کنندگان به عنوان استیکر (سهام‌گذار) مقداری توکن قفل می‌کنند. اگر بلاکچین به هر دلیلی هک شود، قیمت توکن افت بسیار زیادی خواهد کرد. در این صورت تخریب شبکه و بدست آوردن توکن‌ها دیگر جذابیتی برای هکرها نخواهد داشت.

استیکرها از این طریق صادقانه و به نفع شبکه عمل خواهند کرد. در ازای این کار نیز پاداش‌هایی از جنس توکن بومی شبکه دریافت می‌کنند. همان‌طور که گفتیم سود به صورت درصدی محاسبه می‌شود. هر چقدر مقدار توکن استیک شده بیشتر باشد، پاداش بیشتری دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، بدیهی است که برای حفظ ارزش دارایی، شرکت‌کنندگانِ بزرگتر رفتار متعهدانه‌تری خواهند داشت.

استخر استیکینگ ارز دیجیتال

استخر استیکینگ ارز دیجیتال
استخر استیکینگ ارز دیجیتال

استیکرهای کوچک سود کمتری بدست می‌آورند، آنها برای اینکه شانس بیشتری داشته باشند از استخرها استفاده می‌کنند. با استفاده از استخرهای سهام‌گذاری می‌توانید با سایر سهامداران گردهم بیایید و منابع خود را به اشتراک بگذارید. استخرها مشارکت‌کنندگان در سراسر جهان را با هم متحد می‌کنند. بدین صورت شانس افراد برای کسب بازدهی بالاتر خواهد رفت. البته نباید فراموش کنید هر کدام از استخرهای کارمزدهای خاص خود را دارند. همچنین نباید ریسک‌های آنها را نادیده بگیرید. در انتخاب استخر برای سهام‌گذاری باید کاملا دقت به خرج دهید.

مزایای استیکینگ

مزایای مختلفی برای سهام‌گذاری کریپتو وجود دارد، از جمله:

 • از پتانسیل بازدهی بالا (بستگی به نوع ارز دیجیتال دارد) برخوردار است.
 • رضایت و اعتماد به اینکه در توکن مناسبی سرمایه‌گذاری کرده‌اید. ارزهای دیجیتال بی‌ارزش از این روش استفاده نمی‌کنند.
 • برخلاف ماینینگ، به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. به سادگی می‌توانید از دارایی‌های غیرفعال بازدهی کسب کنید.

معایب استیکینگ

با تمام مزایا، استیک ارز دیجیتال معایب و یا بهتر بگوییم ریسک‌های خود را دارد. پیش از ورود، باید ریسک‌های آن را بدانید:

 • با اینکه سهام‌گذاری سود نسبتا ثابتی دارد، اما ارزش ارزهای دیجیتال استیک شده ثابت نیست. بازار ارزهای دیجیتال پرنوسان است و با یک اتفاق کوچک ممکن است بخش بزرگی از بازدهی شما از بین برود.
 • برخی از رمزارزها برای دوره‌های مشخص قفل می‌شوند و شما به آن هیچ‌گونه دسترسی ندارید.
 • بسته به نوع ارز دیجیتال ممکن است که لازم باشد دارایی خود را به یک صرافی بسپارید. اگر به هر دلیلی صرافی هک شود دارایی شما در معرض خطر خواهد بود.

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال
آموزش استیکینگ ارز دیجیتال

سهام‌گذاری برای اولین ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما اگر روش کار آن را بدانید فرایندی ساده است. در این بخش به صورت گام به گام نحوه‌ی استیک ارز دیجیتال را آموزش می‌دهیم:

خرید ارز دیجیتالی با الگوریتم اثبات سهام

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، همه‌ی رمزارزها قابلیت استیک شدن را ندارند. ابتدا باید ارزی بخرید که از الگوریتم اثبات سهام استفاده کند. برخی از آنها را در زیر می‌توانید ببینید:

 • اتریوم (ETH)
 • کاردانو (ADA)
 • پولکادات (DOT)
 • سولانا (SOL)

در مورد هر کدام از رمزارزها بهتر است اطلاعات لازم را کسب کنید از جمله، نحوه‌ی کار آنها، پاداش‌های استیک و فرایند شرکت در آن. در مرحله‌ی بعد باید در صرافی‌های ارز دیجیتال آنها را بخرید.

انتقال رمزارز را به کیف پول ارز دیجیتال

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال برنامه‌های مرتبط با سهام‌گذاری را مستقیما ارائه می‌دهند. اگر اینطور است در همان صرافی می‌توانید فرایند را آغاز کنید. در غیر این صورت، باید یک کیف پول ارز دیجیتال تهیه کنید. راحت‌ترین گزینه استفاده از کیف پول نرم‌افزاری است. چنان‌چه امنیت برای شما بسیار مهم است می‌توانید یک کیف پول سخت‌افزاری بخرید. سپس ارزهای دیجیتال با استفاده از آدرس واریز به کیف پول انتقال دهید.

پیوستن به یک استخر استیکینگ ارز دیجیتال

در حالی که استیکینگ به صورت انفرادی نیز ممکن است، اما در اکثر موارد بهتر است به استخر بپیوندید. مشارکت‌کنندگان با استفاده از استخرها شانس خود را بالاتر می‌برند. برای انتخاب یک استخر استیکینگ باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • قابلیت اطمینان: با خرابی سرور استخر شما پاداشی دریافت نخواهید کرد. استخری را انتخاب کنید که به خوبی و بدون مشکل کار کند.
 • کارمزد مناسب: اکثر استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال مقداری کارمزد دریافت می‌کنند. به ارز دیجیتال و اندازه استخر بستگی دارد اما بین 2 تا 5 درصد کارمزد مناسبی است.
 • اندازه استخر: استخرهای کوچک شانس‌ کمتری برای اعتبارسنجی بلوک‌ها دارند، اما در هنگام تقسیم پاداش مقدار بیشتری به شما خواهد رسید. در مقابل استخرهای بزرگ شانس بیشتر و مقدار پاداش کمتر است. باید یک تعادل بین اندازه‌ی استخر و مقدار پاداش برقرار کنید. استخرهای متوسط انتخاب بهتری هستند.

پس از اینکه استخر را انتخاب کردید تنها کار باقیمانده اتصال کیف پول به استخر است.

بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ (سهام‌گذاری) در سال 2022

بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ (سهام‌گذاری) در سال 2022
بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ (سهام‌گذاری) در سال 2022

در این بخش بهترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ را معرفی می‌کنیم. می‌توانید پاداش تخمینی، مبلغ سهام‌گذاری و درصد توکن‌های واجد شرایط را در جدول زیر مشاهده کنید. در این لیست ما تغییر قیمت توکن‌ها را در نظر نگرفته‌ایم و باید در هنگام انتخاب این مورد را بررسی کنید.

ارز دیجیتالپاداش تخمینیارزش کل استیک شدهدرصد توکن‌های استیک شده
سولانا6.89%96 میلیارد دلار 77.93%
کاردانو5.79%48 میلیارد دلار70.82%
اتریوم 2.05.21% 36 میلیارد دلار6.82%
پولکادات13.63% 33 میلیارد دلار56.68%
بایننس کوین12.5% 9 میلیارد دلار76.19%
بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ (سهام‌گذاری) در سال 2022

سولانا (SOL)

شبکه‌ی سولانا یک بلاکچین نسل سوم با تمرکز بر تراکنش‌های فوق سریع و ارزان است. سولانا از مکانیزم اثبات سهام استفاده می‌کند و دارندگان توکن‌های SOL می‌توانند دارایی خود را در استخر استیکینگ ارز دیجیتال قرار دهند. مکانیسم پاداش به صورت درصدی و 6.9 درصد است. سولانا برای دوره‌های مختلف قفل می‌شود و سود آن برای دوره‌های طولانی‌تر به 12 درصد نیز می‌رسد.

سولانا یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سهام‌گذاری است و حدود 78 درصد از توکن‌های سولانا استیک شده‌اند. این امر حاکی از ارزش بالای این شبکه است. هر چند سولانا بالاترین میزان پاداش را ارائه نمی‌دهد اما یک ارز دیجیتال باارزش و برای شروع یک گزینه‌ی مناسب است.

کاردانو (ADA)

همچون سولانا، کاردانو نیز یک بلاکچین نسل سوم است. کاردانو رویکردی آکادمیک و پژوهش محور دارد و یک رقیب مهم برای اتریوم است. پاداش استیکینگ ارز دیجیتال کاردانو بین 4 تا 6 درصد است. بخش زیادی از توکن‌های کاردانو سهام‌گذاری شده‌اند و این نشان‌دهنده‌ی یک پروژه‌ی قوی و بابنیاد است.

دوره‌ی قفل کاردانو برای صرافی‌های مختلف متفاوت است و در دوره‌های 90 روزه بازدهی 8 درصدی نیز وجود دارد. سهام‌گذاری کاردانو در استخرها سود بالاتری دارد و اگر دانش فنی راه‌اندازی استخر را داشته باشید بازدهی بسیار عالی بدست می‌آورید. به طور کلی کاردانو یک پروژه‌ی پایدار با جامعه‌ی قوی است.

اتریوم 2.0 (ETH2.0)

شبکه‌ی اتریوم در حال مهاجرت از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام است. اگرچه این فرایند تا سال 2023 طول خواهد کشید اما اتریوم زنجیره‌ی beacon را فعال کرده که کاربران می‌توانند با آن توکن‌های اتریوم را سهام‌گذاری کنند. در آینده‌ی نزدیک نیز تمام شبکه‌ی اتریوم به شیوه‌ی اثبات سهام اجرا خواهد شد. در حال حاضر بازدهی استیک اتریوم 5.4 درصد است. اگرچه کارمزدهای آن نسبتا بالاست ولی همچنان گزینه‌ای مناسب است.

پولکادات (DOT)

شبکه‌ی پولکادات را به دلیل اتصال بلاکچین‌های مختلف و قابلیت همکاری میان آنها می‌شناسیم. استیکینگ ارز دیجیتال DOT افرادی زیادی را جذب کرده است. آنها از این طریق درآمدی از دارایی‌های غیرفعال در یک بلاکچین محبوب بدست می‌آورند.

بازده تخمینی سهام‌گذاری دات بالاست و به حدود 14.5 درصد نیز می‌رسد. از این رو یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سهام‌گذاری است. پولکادات یک پروژه جذاب و در حال رشد است. بازدهی بالاتر از حد متوسط دارد و امنیت آن بسیار بالاست.

بایننس کوین (BNB)

همان‌طور که می‌دانید بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال است. این صرافی یک توکن به نام BNB دارد که کاربران صرافی با آن 25 درصد تخفیف کارمزد دریافت می‌کنند. این توکن ابتدا روی زنجیره‌ی اتریوم بود و سپس به زنجیره‌ی هوشمند بایننس (BSC) منتقل شد.

با استفاده از خود بایننس و همچنین کیف پول‌های BEP-2 مانند تراست ولت می‌توانید بایننس کوین را استیک کنید. سود استیکینگ ارز دیجیتال بایننس مناسب و تا 12.5 درصد نیز می‌رسد که عدد جذابی است

سوالات متداول

استیکینگ یا سهام‌گذاری ارز دیجیتال چیست؟

در استیکینگ ارز دیجیتال شما با قفل کردن دارایی و کمک به اجرا و امنیت بلاکچین از دارایی‌های غیرفعال خود بازدهی بدست می‌آورید.

بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ کدام است؟

ارزهای دیجیتال زیادی قابلیت استیکینگ دارند و هر کدام مزایای خود را دارند. سولانا، کاردانو، اتریوم 2.0 و پولکادات از بهترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ هستند.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 2

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *