پولکادات چیست؟

پولکادات چیست؟ معرفی ارز دیجیتال DOT

چشم بورس > رمزارز‌ها > آموزش رمزارزها > پولکادات چیست؟ معرفی ارز دیجیتال DOT
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب

در این مقاله از چشم بورس ما قصد داریم به عواملی که می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد سرمایه‌گذاری در ارزدیجیتال پولکادات اطلاعات بیشتری داشته باشید، نگاهی عمیق بیندازیم. در مقاله پیش‌رو به موضوع پولکادات چیست و رمز ارز DOT را معرفی خواهیم کرد و از ساختار و ویژگی‌های آن می‌گوییم.

پولکادات چیست

پولکادات چیست؟

Polkadot یک شبکه بلاک‌چین است که می‌توان آن را به عنوان “بلاک‌چین بلاک‌چین” ها  یا “بلاک‌چین چندزنجیره‌ای” معرفی کرد. این شبکه می‌تواند بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی را به هم مرتبط کند. پولکادات مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. فناوری بلاک‌چین برای ایجاد ارتباط بین زنجیره‌های خصوصی و کنسرسیومی، شبکه‌های عمومی و بدون مجوز، اوراکل‌ها و تکنولوژی‌های آینده که هنوز ایجاد نشده‌اند، ساخته شده است.

پولکادات یک شبکه بلاک چین مقیاس‌پذیر، ایمن و انعطاف‌پذیر است که انتقال هر نوع داده در هر نوع بلاک‌چین را امکان‌پذیر می‌کند. پولکادات این امکان را فراهم کرده تا علاوه بر حفظ امنیت شبکه اصلی و پاراچین‌ها، هر نوع داده (نه فقط توکن‌ها)، از طریق بلاک‌چین منتقل شود. این شبکه یک محیط کاربردی چند زنجیره‌ای است که محاسبات میان زنجیره‌ای (cross chain) و ثبت آن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. این شبکه در عین سرعت و امنیت می‌تواند از قراردادهای هوشمند، دیفای و dApps پشتیبانی کند.

شبکه پولکادات

تاریخچه پولکادات

پولکادات در می  2020 به عنوان یک شبکه اثبات قدرت (Proof Of Authority) توسط بنیاد Web3 در سوئیس راه اندازی شد. گاوین وود CTO (مدیر ارشد فناوری) سابق پروژه اتریوم، خالق پولکادات است.  ICO پولکادات در سال 2017 برگزار شد که طی آن بیش از 10 هزار رمز ارز پولکادات با مبلغی بیش از 140 میلیون دلار فروخته شد.

توسعه پولکادات و توزیع توکن بومی آن، DOT، تحت نظارت بنیاد Web3 است. اکثر افرادی که از پولکادات استفاده می‌کنند توسعه‌دهندگان هستند، اما سرمایه‌گذاران نیز به این رقیب اتریوم علاقه زیادی نشان داده‌اند.

 پولکادوت علاوه بر اینکه یکی از بلندپروازانه‌ترین پروژه‌های مبتنی بر زیرساخت‌های چند زنجیره‌ای (مولتی چین) و رقیب اتریوم است؛ راه‌حل‌های متعددی را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد و بلاک‌چین‌های مختلف را در یک شبکه یکپارچه ارائه می‌کند. این پروژه به عنوان یک پروژه پیشگام در شبکه پولکادات Peer-to-Peer اجرا شده است.

 DOT توکن شبکه پولکادات و توکنی برای پرداخت کارمزد، استیک کردن و پرداخت پاداش به کاربران است.

معرفی رمز ارز DOT

ساختار پولکادات

تکنولوژی میان زنجیره‌ای یا cross chain پروژه‌ای است که امکان جابجایی رمز ارزهای مختلف از شبکه‌های بلاک‌چین مختلف را با سرعت بالا و کمترین هزینه ممکن برای کاربران فراهم کرده است. پروژه‌های معروف و موفقی از تکنولوژی میان زنجیره‌ای استفاده می‌کنند که از معروف‌ترین آن‌ها میتوان به کازماس و پولکادات اشاره کرد.

این بلاک‌چین از 4 بخش اصلی تشکیل شده است:

زنجیره Relay

زنجیره Relay مرکز این ساختار است. این زنجیره مسئولیت امنیت، توافق و همکاری میان زنجیره‌ای در شبکه پولکادات را بر عهده دارد. برای بهبود عملکرد شبکه، Relay از انجام بعضی وظایف مثل پشتیبانی از قراردادهای هوشمند منع شده است.

کاربران زنجیره Relay طبق الگوریتم اثبات سهام می‌توانند با استیک کردن توکن‌های DOT تاییدکننده (validator) این زنجیره شوند و در ازای آن پاداش دریافت کنند. مکانیسم اعتبار سنجی در پولکادات  “Nominated Proof-of-Stake” نامیده می‌شود. در این مکانیزم نامزدها توکن‌های خود را به تاییدکننده ها می‌دهند تا به آنها کمک کنند که توسط شبکه شناسایی شوند و به آنها اجازه داده شود که بلوک‌ها را استخراج کنند و سود و زیان آن با نامزدها تقسیم شود. به این ترتیب اعتباردهندگان غیرقابل اعتماد از سیستم حذف خواهند شد.

پاراچین‌ها

پاراچین‌ها یا همان زنجیره‌های موازی بلاک‌چین‌هایی هستند که به زنجیره Relay متصل می‌شوند و اجماع و محاسبات امنیتی خود را به آن واگذار می‌کنند. به این ترتیب پاراچین‌ها کمتر شلوغ می‌شوند و در نتیجه سرعت آن‌ها بیشتر می‌‌شود. هر پاراچین می‌تواند قوانین خود را داشته باشد، اما همه پاراچین‌ها باید بتوانند بلوک‌های قابل درک برای زنجیره Relay را انتقال دهند. کار انتقال از یک پاراچین معین به زنجیره Relay توسط نودهایی که Collators نام دارند، انجام می‌شود. پاراچین‌ها برای انجام یک هدف خاص ساخته شده‌اند. به عنوان مثال، یکی از آنها ممکن است برای معاملات سریع خوب باشد در حالی که دیگری برای اجرای قرارداد هوشمند طراحی شده است.

پاراچین ها و پاراتریدها

پاراتریدها

Parathread پاراتریدها بلاک چین‌هایی هستند که کمتر اجرا می‌شوند. این بلاک‌چین‌ها همیشه فعال نیستند.

Bridges

پل ها یا همان Bridges عامل ارتباط پاراچین و پاراتریدها با بلاک‌چین‌های خارجی است. با این طراحی پاراچین و پاراتریدها می توانند با هم ارتباط برقرار کنند. حتی بلاک چین‌های موجود مانند بیت‌کوین و اتریوم نیز می‌توانند از طریق پل‌ها به خانواده پولکادات بپیوندند. همین کاربرد انزوای بلاک‌چین‌ها را برطرف می‌کند.

مولتی‌چین پلتفرمی است که فضایی برای ساخت بلاک‌چین‌های خصوصی به وجود آورده. سازمان‌ها، بانک‌ها و موسسات می‌توانند با کمک مولتی چین بلاک‌چینی مختص به خودشان ایجاد کنند.

پولکادات این امکان را به وجود آورده که تا 100 پاراچین را  به مولتی چین متصل کند و این نشان دهنده سطح جدیدی  از مقیاس‌پذیری و سرعت در این بلاک‌چین است. این شبکه میتواند تا 1000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

 اکثر پاراچین‌ها در پولکادات با استفاده از Substrate ساخته می‌شوند. Substrate یک چارچوب مدولار است که کمک می‌کند بلاک‌چین‌ها طبق مشخصات در عرض چند ساعت ساخته شوند. از آنجایی که زنجیره Relay بر روی Substrate ساخته شده است، هر بلاک‌چین مبتنی بر Substrate می تواند به راحتی به شبکه متصل شود.

پولکادات چیست؟

مزایایی پولکادات

پولکادات مقیاس‌پذیر است. این بلاک‌چین سرعت بالایی دارد و می‌تواند تا 1000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند. مشکل عدم ارتباط بین بلاک‌چین‌ها را از بین برده است. پولکادات به واسطه زنجیره Relay، پاراچین‌ها، پاراترید‌ها و پل‌ها امکان انتقال هر نوع داده از بلاک‌چین‌های مختلف را فراهم کرده است. این بلاک‌چین از قراردادهای هوشمند، دیفای و dApps پشتیبانی می‌کند.

معایت پولکادات

از آنجایی که پولکادات نسبت به رقبایی مثل اتریوم سابقه کمتری دارد و نسبتا جدید است، در نتیجه نقدینگی کمتری دارد. پولکادات از لحاظ هدف و قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند ارزهای دیجیتال با ارزهای دیجیتالی مثل تزوس، کازماس، کاردانو و مهم‌تر از آن‌ها اتریوم، رقابت می‌کند.

 در دو سال گذشته هکرها از آسیب پذیری کدهای این بلاک‌چین سوء استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند میلیون‌ها دلار خسارت بر این شبکه وارد کنند.

چطور پولکادات بخریم؟

برای خرید DOT مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

رمز ارز DOT را می‌توانید به واسطه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال معامله کنید. برای اینکه بدانید کدام صرافی‌ها امکان معامله با رمز ارز مورد نظر شما را دارند می‌توانید به سایت صرافی مورد نظرتان مراجعه کنید و نام آن رمز ارز را در لیست رمزهای قابل معامله در صرافی جستجو کنید.

راه دوم این است که coin market cap DOT را در مرورگر خود سرچ کرده  و وارد تب Markets شوید. در این صفحه شما می‌توانید لیست صرافی‌هایی که معامله رمز ارز مورد نظر شما به تازگی در آن انجام شده را ببینید.

کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید آواکس از صرافی های ارز دیجیتال خارجی به سایت صرافی‌های کوکوین، اسندکس، چنجلی، بای‌بیت، وایت‌بیت، کوینکس وپروبیت مراجعه کنند.

مناسب‌ترین کیف پول‌ها برای نگهداری DOT

لجر (Ledger) را می‌توان به عنوان ایمن‌ترین کیف پول برای نگهداری بایننس معرفی کرد. کیف پول های سخت افزاری امنیت بالایی دارند و Ledger Nano X یک کیف پول سخت افزاری مناسب است. والت‌های مناسب دیگر برای نگهداری DOT:

پولکا والت Polkawallet: کیف پول شبکه پولکادات که گزینه مناسبی برای نگهداری DOT و ارزهای دیجیتال Acala و Kusama است.

اتمیک والت Atomic wallet

تراست والت Trust wallett

گواردا guarda

مس والت math wallet

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول سخت افزاری ارزدیجیتال برای ایرانیان

سرمایه گذاری در پولکادات

آیا پولکادات گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است؟

آینده پولکادات خوشبینانه ارزیابی شده چرا که بیش از 100 پروژه مهم مثل KILT، Acala، Edgeware، Centrifuge، Katal، Polymath و …در ماه‌های گذشته تصمیم گرفته‌اند از مکانیسم‌های این شبکه استفاده کنند.

طبق تخمین سایت price prediction پیش‌بینی می‌شود قیمت DOT در سال جاری (2022) به حداقل 24.38$ ، حداکثر30.20$ و میانگین 25.33$ برسد. این سایت میانگین قیمت در سال 2023 را 37.16$ و در پنج سال آینده یعنی سال 2027، حداقل 157.92$ ، حداکثر192.93$ و میانگین 162.48$ پیش‌بینی کرده است.

مقالات مرتبط: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال 2022

جدول معرفی اختصاری پولکادات

نمادDOT
سازندهگاوین وود
سال انتشار2020
عرضه در گردش987,579,314.96
رتبه13
بلاکچینپولکادات
وایت پیپرPolkadot Whitepaper
آدرس سایتhttps://polkadot.network
پولکادات چیست؟

پولکادات یک بلاک‌چین چند زنجیره‌ای است که می‌تواند بلاک‌چین های عمومی و خصوصی را بهم مرتبط کند. DOT رمز ارز این شبکه است.

چطور پولکادات بخریم؟

برای خرید DOT مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید. این رمز ارز را می‌توانید به واسطه اکثر صرافی های رمز ارز معامله کنید.

بهترین کیف پول ها برای نگهداری پولکادات چیست؟

لجر(Ledger) ، پولکا والت (Polka)، اتمیک والت (Trust) ،تراست والت (Trust) ، گواردا(Guarda)، مس والت (Math)

سازنده پولکادات چه کسی است؟

پولکادات توسط بنیاد Web3 در سوئیس راه اندازی شد . گاوین وود CTO (مدیر ارشد فناوری) سابق پروژه اتریوم، خالق پولکادات است.

آیا در پولکادات سرمایه‌گذاری کنم؟

پیش‌بینی شده قیمت پولکادات در سال جاری به میانگین 25.33$، در سال2023 به میانگین37.16$ و تا سال 2027 به میانگین 162.48$ برسد.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 4 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *