ارز دیجیتال web 3.0

ارز دیجیتال وب 3.0 (Web 3.0) چیست؟ معرفی 10 ارز وب 3.0

چشم بورس > رمزارز‌ها > ارز دیجیتال وب 3.0 (Web 3.0) چیست؟ معرفی 10 ارز وب 3.0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فهرست مطالب

در حال حاضر فناوری بلاکچین با شتاب به پیش می‌رود و اینترنت یکی از حوزه‌هایی است که بلاکچین آن را دگرگون خواهد کرد. وب 3.0 ترکیب اینترنت و بلاکچین است و به زودی نسخه‌ای غیرمتمرکز از اینترنت را شاهد خواهیم بود. هدف از توسعه‌ی نسل سوم اینترنت شفافیت و دسترسی برابر کاربران به محتواست. تریدرهای ارز دیجیتال به دنبال حوزه‌های جذاب برای سرمایه گذاری هستند و ارز دیجیتال وب 3.0 آینده‌ای درخشان خواهد داشت. بیایید بهترین ارزهای وب 3.0 برای سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم.

وب 3.0 (Web 3.0) چیست؟

نسل سوم اینترنت وب 3.0 (Web 3.0) نام دارند. در این نسخه از اینترنت، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها اطلاعات را با استفاده از هوش مصنوعی پردازش می‌کنند. علاوه بر این، کاربران و ماشین‌ها با هم تعامل خواهند داشت. برای این کار برنامه‌ها باید اطلاعات را هم به صورت متنی و هم به صورت مفهومی تحلیل کنند. با در نظر گرفتن این موضوع هوش مصنوعی و وب معنایی دو رکن اساسی Web 3.0 هستند.

وب 3.0 (Web 3.0) چیست؟
وب 3.0 (Web 3.0) چیست؟

وب 3.0 از طریق فناوری‌هایی مانند یادگیری ماشینی، کلان داده، دفتر کل غیرمتمرکز و… اجرا می‌شود. می‌توان وب 3 را اینگونه تعریف کرد:

در نسل سوم اینترنت داده‌ها به روش غیرمتمرکز به هم متصل می‌شوند. این جهشی بزرگ نسبت به نسل فعلی وب (Web 2.0) خواهد بود که در آن همه چیز در سرورهای متمرکز ذخیره می‌شود. هدف از توسعه‌ی وب 3.0 اینترنت مستقل‌تر، هوشمندتر و آزادتر است.

ارز دیجیتال وب 3.0 و بلاکچین

گفتیم که مهم‌ترین ویژگی نسل سوم اینترنت غیرمتمرکز بودن است. به همین منظور شبکه‌های وب 3.0 بر اساس پروتکل‌های غیرمتمرکز فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال کار می‌کنند. در نسل سوم وب تعامل‌پذیری، یکپارچه‌سازی و اجرای خودکار با استفاده از قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) امکان‌پذیر می‌شود. با فناوری بلاکچین ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری فایل‌ها به صورت همتا به همتا (Peer to Peer) و مقاوم در برابر سانسور امکان‌پذیر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: بلاکچین و کاربردهای آن به زبان ساده

بهترین ارزهای دیجیتال وب 3.0

بهترین ارزهای دیجیتال وب 3.0
بهترین ارزهای دیجیتال وب 3.0

رمزارزهای مرتبط با وب 3.0 به عنوان توکن وب 3.0 و ارز دیجیتال وب 3.0 نیز شناخته می‌شوند. در حالت ایده آل در نسل سوم وب، تراکنش‌ها از طریق این ارزهای دیجیتال و به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود. اقتصاد Web 3.0 قرار است تحت کنترل مراجع متمرکز نباشد و درآمدهای مالی تولیدکنندگان محتوا به صورت ارز دیجیتال وب 3.0 پرداخت خواهد شد.

در این بخش بهترین ارزهای Web 3.0 را بررسی می‌کنیم. در زمان نگارش این مقاله قیمت و ارزش بازار لیست بهترین ارزهای Web 3.0 با توجه به داده‌های سایت کوین مارکت کپ به این صورت است. این اعداد به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کنند.

نام ارز وب 3.0قیمت (به دلار)ارزش بازار (به دلار)
آرویو Arweave (AR)38.882,577,470,106
آدیوس Audius (AUDIO)0.91978,192,843
بت Basic Attention Token (BAT)0.841,269,523,509
بیت‌تورنت Bittorent (BTT)0.0000022,101,197,075
فایل‌کوین Filecoin (FIL)21.093,276,887,693
گراف The Graph (GRT)0.404,054,047,104
هلیوم Helium (HNT)27.796,212,516,691
چین‌لینک Chainlink (LINK)17.0517,051,909,547
لایوپیرLivepeer (LPT)27.23623,844,652
سیاکوین Siacoin (SC)0.0098492,193,947
تتا Theta (THETA)2.872,871,907,208
منبع: سایت coinmarketcap

آرویو: Arweave (AR)

ارز وب 3.0 آرویو Arweave

آرویو (Arweave) در واقع یک هارد دیسک جمعی است که هرگز پاک نمی‌شود. در این پلفترم با یک هزینه‌ی پایین می‌توان داده‌ها را به صورت دائمی ذخیره کرد. بلاکچین Arweave یک شبکه‌ی غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی نامحدود داده‌ها است. هسته‌ی اصلی آن Permaweb است؛ یک وب دائمی و غیرمتمرکز که اپلیکیشن‌ها و پلفترم‌هایی برای میزبانی هاست رابط کاربری، نوشتن پایگاه داده و قراردادهای هوشمند دارد.

ارز دیجیتال وب 3.0 این پلتفرم توکن آرویو یا به اختصار AR نام دارد. ماینرها در ازای فضای ذخیره‌سازی اطلاعات توکن وب 3.0 آرویو دریافت می‌کنند.

آدیوس: Audius (AUDIO)

ارز وب 3.0 آدیوس Audius
ارز وب 3.0 آدیوس Audius

پروژه‌ی آدیوس (Audius) یک پروتکل غیرمتمرکز برای استریم موسیقی است. هدف از توسعه‌ی این پروژه‌ی وب 3.0 توزیع آزادانه‌ی محتوای صوتی و کسب درآمد از این راه است. توکن بومی AUDIO، ارز دیجیتال ایت پلتفرم وب 3.0 است. این توکن امنیت شبکه، دسترسی به ویژگی‌های انحصاری و حکمرانی غیرمتمرکز را به ارمغان می‌آورد.

بت: Basic Attention Token (BAT)

ارز وب 3.0 بت BAT
ارز وب 3.0 بت BAT

توکن Basic Attention Token یا به اختصار بت (BAT) ارز وب 3.0 مرورگرBrave است. از بت برای پرداخت در یک پلفترم تبلیغات دیجیتالیِ مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌شود. بت دو مزیت بزرگ دارد؛ پاداش منصفانه به کاربران در ازای دیدن تبلیغات و بازدهی بهتر برای تبلیغ‌کنندگان در ازای هزینه‌ای که می‌پردازند.

همانطور که گفتیم این ازر دیجیتال برای پلفترم مرورگر بریو است. شرکت‌ها برای کمپین‌های تبلیغاتی توکن BAT پرداخت می‌کنند که 70 درصد آن بین ببیندگان تبلیغات توزیع می‌شود.

بیت‌تورنت: Bittorrent (BTT)

ارز وب 3.0 بیت‌تورنت BTT
ارز وب 3.0 بیت‌تورنت BTT

بیت‌تورنت (Bittorrent) یک پروتکل به اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا (P2P) که عمری 20 ساله دارد. این پلتفرم در سال 2018 توسط ترون (TRON) خریداری شد و یک سال بعد توکن بیت‌تورنت (BTT) در بلاکچین ترون و بر اساس استاندارد TRC-10 راه‌اندازی شد.

هدف این ارز دیجیتال وب 3.0 ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر توکن بر اساس پهنای باند و منابع ذخیره‌سازی شبکه‌ی بیت‌تورنت است. به زبان ساده‌، بیت‌تورنت یک شبکه‌ی ذخیره‌سازی غیرمتمرکز محسوب می‌شود و اقتصاد آن بر اساس توکن BTT است.

فایل‌کوین: Filecoin (FIL)

ارز وب 3.0 فایل‌کوین Filecoin
ارز وب 3.0 فایل‌کوین Filecoin

فایل‌کوین (Filecoin) پروتکل وب 3.0 برای اجاره‌ی فضای خالی کامپیوتر است. فایل کوین شبکه‌ی ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که در آن کاربران فضای خالی اضافی را می‌توانند بخرند و بفروشند. در نسل فعلی وب شما باید از خدمات ابری شرکت‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت و… استفاده کنید، اما در دنیای بلاکچین فایل‌کوین واسطه‌ها را حذف می‌کند.

ارز دیجیتال وب 3.0 فایل‌کوین بر اساس اتریوم کار می‌کند. از این رو توسعه‌دهندگان می‌توانند از مزایای بلاکچین اتریوم از جمله قراردادهای هوشمند استفاده کنند. توکن فایل‌کوین (FIL) ارز دیجیتال بومی این شبکه است و برای پرداخت به ماینرها از این توکن استفاده می‌شود. ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی نیز برای تضمین خدمات باید توکن FIL وثیقه قرار دهند.

گراف: The Graph (GRT)

ارز وب 3.0 گراف Graph
ارز وب 3.0 گراف Graph

گراف (Graph) یک پروتکل غیرمتمرکز برای جستجوی داده‌ها در بلاکچین است. از گراف می‌توان برای جستجوی هر گونه اطلاعات در بستر اتریوم استفاده کرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند APIهای باز با نام زیرگراف (Subgraph) بسازند که داده‌ها را به راحتی در برنامه‌ها وارد می‌کند.

در حال حاضر گراف توسط پروژه‌های بزرگی مانند یونی‌سواپ، دیسنترالند و… استفاده می‌شود. ارز وب 3.0 این پلفترم با نام GRT از سال 2018 در بازار ارز دیجیتال معامله می‌شود.

هلیوم: Helium (HNT)

ارز وب 3.0 هیلوم Helium
ارز وب 3.0 هیلوم Helium

شبکه‌ی هلیوم (Helium) یک شبکه‌ی بی‌سیم غیرمتمرکز است. از این شبکه برای شناسایی موقعیت جغرافیایی دستگاه‌‌های اینترنت اشیا (IoT) به صورت بی‌سیم و بدون نیاز به ماهواره‌های موقعیت‌یابی و تلفن‌های همراه استفاده می‌شود. هیلوم مبتنی بر بلاکچین است و در این شبکه یک ارز دیجیتال به نام HNT وجود دارد.

هر گره در هلیوم هات‌اسپات (Hotspot) نام دارد که ترکیبی است از یک دروازه‌ی بی‌سیم و یک ماینر. هات‌اسپات‌ها پوشش شبکه را تا شعاع خاصی فراهم می‌کنند و در ازای این کار HNT دریافت خواهند کرد. ایده‌ی اینترنت اشیا غیرمتمرکز جالب توجه است، به همین دلیل ارز دیجیتال وب 3.0 هلیوم در میان بهترین ارزهای وب 3.0 قرار دارد.

چین‌لینک: Chainlink (LINK)

ارز وب 3.0 چین‌لینک Chainlink
ارز وب 3.0 چین‌لینک Chainlink

چگونه می‌توان یک قرارداد هوشمند را به داده‌های دنیای خارج متصل کرد؟ اوراکل‌ها این مشکل را حل می‌کنند؛ آنها میان‌افزارهایی بین قرارداد هوشمند و منابع خارجی هستند. چین‌لینک (Chainlink) در واقع یک شبکه‌ی غیرمتمرکز از اوراکل‌های مستقل است. یکی از کاربردهای چین‌لینک جمع‌آوری داده‌های قیمتی از بازارهای مالی به حساب می‌آید. همچنین پشتوانه‌ی استیبل‌کوین‌ها را تایید می‎‌کند.

چین‌لینک بلاکچین نیست! شبکه‌ی چین‌لینک شامل چندین گره از اوراکل‎‌های مستقل است. این گره‌ها داده‌ها از چندین ارائه‌دهنده‌ی داده که مستقل هستند دریافت می‌کنند. سپس این داده را تجمیع و در نهایت از طریق شبکه برای مصرف توسط قراردادهای هوشمند تحویل می‌دهند. چین‌لینک یک ارز دیجیتال وب 3.0 به نام LINK دارد که برای پرداخت به گره‌های چین‌لینک استفاده می‌شود.

لایوپیر: Livepeer (LPT)

ارز وب 3.0 لایوپیر Livepeer
ارز وب 3.0 لایوپیر Livepeer

لایوپیر(Livepeer) یک شبکه‌ی پخش ویدیوی غیرمتمرکز بر روی بلاکچین اتریوم است. توکن اصلی این پلفترم LPT نام دارد. توسعه‌دهندگان از طریق دسترسی API به شبکه‌ی لایوپیر می‌توانند پلتفرم‌ها و سرویس‌های استریم ویدیویی بسازند.

دارندگان توکن LPT با بدست آوردن و استیکینگ این توکن به بهبود و ایمن‌سازی شبکه کمک می‌کنند. در ازای این کار پاداش‌هایی از جنس اتریوم و LPT دریافت خواهند کرد. ویدیوماینرها در لایوپیر گره‌ها را اجرا و ویدیو را روی پردازنده‌های گرافیکی خود رمزگذاری می‌کنند، آنها نیز اتریوم و LPT پاداش می‌گیرند.

سیاکوین: Siacoin (SC)

ارز وب 3.0 سیاکوین Siacoin
ارز وب 3.0 سیاکوین Siacoin

سیا (Sia) نیز یک پلفترم ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز است. این پلفترم داده‌ها را در یک شبکه‌ی غیرمتمرکز رمزگذاری و توزیع می‌کند. کاربران روی کلیدهای رمزنگاری خصوصی کنترل دارند و داده‌ها کاملا در اختیار آنهاست. این بر خلاف فضاهای ابری سنتی است.

مزیت جالب‌توجه سیا، هزینه‌ی ذخیره‌سازی است که تا 90 درصد کمتر از سرویس‌های ابری سنتی است. هزینه‌ها با استفاده از ارز دیجیتال وب 3.0 سیا با نام سیاکوین پرداخت می‌شود.

تتا: Theta (THETA)

ارز وب 3.0 تتا Theta
ارز وب 3.0 تتا Theta

شبکه‌ی تتا (Theta) نیز بلاکچین اشتراک‌گذاری پهنای باند و منابع پردازشی اضافی برای استریم ویدیو است. کاربران تتا برای اشتراک‌گذاری پهنای باند و قدرت پردازشی پاداش می‌گیرند. بینندگان خدمات پخش با کیفیت‌تری دریافت می‌کنند. سازندگان محتوا نیز درآمد بهتری خواهند داشت. در نهایت پلفترم‌های ویدیویی نیازی به زیرساخت گران‌قیمت نیستند.

بلاکچین تتا دو ارز دیجیتال وب 3.0 دارد، توکن تتا برای حکمرانی و توکن Theta Fuel یا به اختصار TFUEL برای تامین انرژی تراکنش‌ها.

آینده‌ی ارزهای دیجیتال وب 3.0

اینترنت نسل سوم تجربه‌ای هوشمندتر است و با ساختار غیرمتمرکز به ایجاد یک اینترنت عادلانه‌تر کمک می‌کند. حاکمیت وب 3.0 در اختیار کاربران است و به لطف تکنولوژی‌ها نو تجربه‌ای غنی‌تر به ارمغان می‌آورد. وب 3.0 زندگی ما را با اینترنت یکپارچه‌تر خواهد کرد.

ما شاهد خواهیم بود که بسیاری از دستگاه‌های آفلاین و زنجیره‌ی حمل نقل با اینترنت اشیا به هم متصل خواهند شد. نسل سوم وب با سرورهای مستقل و برنامه‌های غیرمتمرکز تعامل ما و ماشین‌ها را بهبود خواهند داد. ارزهای دیجیتال وب 3.0 نقش پررنگی در آینده‌ی اینترنت دارند. شما می‌توانید با خرید این توکن‌ها بخشی از این انقلاب هیجان‌انگیز باشید.

سوالات متداول ارز دیجیتال وب 3.0

وب 3.0 چیست؟

نسل سوم وب اینترنتی است که داده‌ها در آن به صورت غیرمتمرکز به هم متصل می‌شوند. فناوری بلاکچین اساس اینترنت وب 3.0 است.

ارز دیجیتال وب 3.0 چیست؟

در نسل سوم وب تراکنش‌ها از طریق ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. به ارزهای مرتبط با وب 3.0، ارز وب 3.0 یا توکن وب 3.0 می‌گویند.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *