اپتیمیسم چیست؟ آشنایی با شبکه‌ی Optimisim

اپتیمیسم چیست؟ آشنایی با شبکه‌ی Optimism

چشم بورس > رمزارز‌ها > آموزش رمزارزها > اپتیمیسم چیست؟ آشنایی با شبکه‌ی Optimism
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب

اتریوم در سال‌های اخیر رشد خیره‌کننده‌ای داشته و امروزه یک بلاکچین بسیار عظیم است. با این حال سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزدهای بالا، بزرگترین مشکل شبکه‌ی اتریوم است. شبکه اپتیمیسم برای حل این مشکل به وجود آمده است. این شبکه به کاربران اتریوم کمک می‌کند تا با جمع‌آوری دسته‌ای تراکنش‌ها، در هزینه‌های گس (Gas fee) صرفه‌جویی کنند. در واقع Optimism راه‎‌حلی برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم است.

اخیرا توکن این شبکه با نام OP ایردراپ شده است و می‌تواند یک گزینه‌ی جذاب برای سرمایه‌گذاری باشد. در این مقاله از چشم بورس در مورد این شبکه و نحوه‌ی کار آن صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این، توکن OP را بررسی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا سرمایه‌گذاری درOptimism می‌تواند سودآور باشد؟

راهکار لایه 2 اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

راهکار لایه 2 اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟
راهکار لایه 2 اتریوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

لایه دوم (Layer 2) به راه‌حل‌هایی اشاره دارد که به دنبال بهبود مقیاس‌پذیری و سرعت تراکنش‌های شبکه‌ی اصلی اتریم (لایه اول) است به صورتی که امنیت و عدم‌تمرکز حفظ شود. راهکارهای لایه 2 توان پردازش را بالا می‌برد و همزمان هزینه‌های گس را کاهش می‌دهند. با توجه به افرایش کاربران شبکه‌ی راهکارهای لایه‌ی 2 بسیار حیاتی هستند. پالیگان، آربیتروم و اپتیمیسم برخی از راه‌حل‌های لایه 2 اتریوم هستند.

اتریوم اشتراک‌گذاری را به عنوان گزینه‌ای برای حل این مشکلات در نظر می‌گیرد. در واقع شبکه اتریوم به چندین شبکه به نام شارد (Shard) تقسیم می‌شود. لایه‌ی دوم به شبکه‌ای جداگانه اشاره دارد که در بالای لایه‌ 1 یا همان شبکه اصلی اجرا می‌شود. لایه‌های 2 قراردادهای هوشمند در شبکه‌ی اتریوم را حفظ می‌کنند. به عبارت دیگر برای تعامل با شبکه‌ی اصلی نیازی به تغییر پروتکل پایه ندارند. این لایه‌ها وظایف مختلفی دارند که شامل محاسبات خارج از زنجیره یا مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها است.

شبکه‌ اپتیمیسم (Optimism) چیست؟

شبکه‌ اپتیمیسم (Optimism) چیست؟

اپتیمیسم یک راه حل لایه دوم برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم است. این شبکه از تمام برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) پشتیبانی می‌کند. اپتیمیسم با اجرای محاسبات مورد نیاز در خارج از زنجیره، سرعت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. با این حال، اطلاعات تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم ثبت می‌شود.

صرافی‌هایی که از Optimism استفاده می‌کنند سرعت فوق‌العاده‌ای در اجرای تراکنش‌ها دارند. علاوه بر این هزینه‌ی گس را به یک صدم کاهش داده‌اند. اگر بدانید که ویژگی‌های اتریوم نیز فدا نشده‌اند، با ما هم‌عقیده خواهید شد که Optimism تلاشی موفق برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم است.

شبکه آپتیمیسم چگونه کار می‌کند؟

هدف نهایی Optimism این است که تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به صورت پایداری اجرا شوند. اتریوم یک اکوسیستم پررونق است ما هر چقدر تقاضا روی این شبکه بیشتر باشد تراکنش‌ها کند و هزینه آنها بالا خواهد رفت. اما اپتیمیسم چگونه این مشکل را حل می‌کند؟

همانطور که گفتیم Optimism محاسبات را خارج از زنجیره انجام می‌دهد. اپتیمیسم از روشی با نام optimistic rollup استفاده می‌کند. در این روش چندین تراکنش به صورت یک تراکنش تجمیع می‌شوند. این تراکنش روی شبکه Optimism تسویه شده و داده‌های تراکنش به بلاکچین اتریوم بازگردانده می‌شوند. از این طریق می‌توان مقیاس‌پذیری اتریوم را افزایش داد.

هر بار که اطلاعات تراکنش منتشر می‎‌شود، یک پنجره زمانی وجود دارد که تایید کننده‌ها واقعی بودن تراکنش‌ها را بررسی می‌کنند. آنها در ازای این کار پاداش دریافت خواهند کرد. شایان ذکر است که یک دوره قفل هفت روزه وجود دارد.

رول‌آپ (Rollup) چیست؟

رول‌آپ (Rollup) اپتیمیسم چیست؟
رول‌آپ (Rollup) اپتیمیسم چیست؟

در حالت کلی اجزای Optimism شامل: رول‌آپ، ترتیب‌سنج و داور (قراردادهای اثبات تقلب) و ماشین مجازی است. رول‌آپ‌ها قراردادهای هوشمند اتریوم هستند که نقش رله بین زنجیره‌ی اصلی و لایه‌ی 2 (جایی که محاسبات انجام می‌شود) را دارند. به بیان دیگر Rollup داده‌های تراکنش را دریافت می‌کند، سپس آنها را به لایه 2 می‌فرستد و نتایج محاسبات را برمی‌گرداند.

تراکنش‌های ارسال شده به قراردادهای تجمع کننده در لایه‌ی 2 توسط ترتیب‌سنج (Sequencer) دریافت می‌شود. آنها متعهد هستند که تراکنش‌ها را به دقت اجرا کنند. ترتیب‌سنج در ازای این کار پاداش دریافت می‌کند، البته باید مقداری سرمایه را به عنوان ضمانت قفل کند. در صورت تقلب هشداری به قرارداد هوشمند داور (adjudicator) ارسال می‌شود. آنها هستند که نتایج ترتیب‌سنج را با ماشین مجازی تایید می‌کنند. در صورت اثبات تقلب وجوه کسر شده از ترتیب سنج به داورها پاداش داده می‌شود.

آموزش استفاده از شبکه اپتیمیسم

آموزش استفاده از شبکه اپتیمیسم
آموزش استفاده از شبکه اپتیمیسم

استفاده از شبکه Optimism ساده است و رابط کاربری مناسبی دارد. کاربران می‌توانند به راحتی اتریوم و سایر سکه‌ها را با استفاده از آن انتقال دهند. برای استفاده از این شبکه ابتدا باید توکن‌های اتریوم (ERC20) خود را به توکن بریج OP تبدیل کنید. با این کار می‌توانید در این شبکه روی اتریوم تراکنش انجام دهید. پس از اتمام کار توکن‌های خود را می‌توانید به توکن شبکه اصلی اتریوم تبدیل کنید.

برای شروع ابتدا باید به سایت Optimism وارد شوید و از طریق یک کیف پول اتریوم مانند متامسک دارایی خود را به آن منتقل کنید. سپرده‌گذاری حدود بیست دقیقه طول خواهد کشید و مبلغ کامزد 18 دلار برای هر واحد اتریوم است.

مطلب پیشنهادی: آموزش استفاده از کیف پول متامسک

پس از واریز وجوه می‌توانید از آنها در برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی شده استفاده کنید. به عنوان مثال یونی سواپ به شما این امکان را می‌دهد که از طریق Optimism با سرعت بالا و کارمزد پایین ترید کنید. یا اینکه در بازی‌های محبوبی مانند cryptokitties از این شبکه می‌توانید استفاده کنید.

آینده‌ی اپتیمیسم

وقتی بحث مقیاس‌پذیری اتریوم باشد، اپتیمیسم رقبای قدرتمندی به نام پالیگان و اربیتروم نیز وجود دارند. هر چند Optimism خدمات مناسبی ارائه می‌دهد و در حال حاضر می‌توان با استفاده از این شبکه تراکنش‌ها به سرعت و مقرون به صرفه انجام داد.

علاوه بر این، اپتیمیسم امکان همکاری و بهبود توسط اعضای جامعه را دارد. برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی آن اجرا می‌شوند. آینده‌ی Optimism به توسعه مداوم شبکه بستگی دارد. اگر بدانیم که این پروژه سرمایه‌ی عظیمی در اختیار دارد و در کنار آن نقشه‌ی راه برای توسعه و در پایان با توجه به محبوبیت اتریوم احتمالا این پروژه آینده‌ی روشنی خواهد داشت.

سوالات متداول

شبکه اپتیمیسم Optimism چیست؟

اپتیمیسم یک پروتکل مقیاس‌پذیری لایه 2 برای کارآمدتر کردن برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم است. هدف از این شبکه تراکنش‌های سریع‌تر و بسیار ارزان‌تر است.

آیا اپتیمیسم امن است؟

اپتیمیسم از شبکه لایه 2 استفاده می‌کند که محاسبات روی آن انجام می‌شود. با این حال اطلاعات تراکنش به لایه‌ی 1 منتقل می‌شود. این شبکه همان ویژگی‌های امنیتی اتریوم را دارد. این به معنای امنیت مناسب است.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 3.8 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 4

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *