معرفی ارز دیجیتال متیک

معرفی رمز ارز متیک و شبکه پالی‌گان

چشم بورس > رمزارز‌ها > تحلیل رمزارزها > معرفی رمز ارز متیک و شبکه پالی‌گان
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فهرست مطالب

پالی‌گان (Polygon) که قبلا شبکه متیک (Matic Network) نام داشت یک شبکه بلاک‌چین است که بر بستر اتریوم (ERC-20) ساخته شده است. در این مقاله از چشم بورس ما ضمن معرفی رمز ارز متیک، شما را با شبکه پالی‌گان، ساختار و عملکرد آن آشنا می‌کنیم. در ادامه به این سوال که آیا متیک گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است، پاسخ می‌دهیم و توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید متیک خریداری کنید.

معرفی پالی‌گان

پالی‌گان فعالیت خود را از سال 2017 با نام متیک آغاز کرد. اما در اوایل سال 2021 نام خود را به پالی‌گان تغییر داد.  این شبکه توسط Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal و Anurag Arjun راه‌اندازی شد. قرار بود متیک یک شبکه مقیاس‌پذیر برای هر پروژه بلاک‌چینی که به دنبال بهبود توان عملیاتی خود است، باشد. اما حالا نام خود را به پالی‌گان تغییر داده و اینترنت اختصاصی بلاک‌چین اتریوم است.

با توجه به ساختار بلاک‌چین و حجم بالای تراکنش های اتریوم، این شبکه مشکلات متعددی دارد. سرعت پایین تراکنش ها وهزینه کارمزد بالا دو مورد از اصلی‌ترین نقطه ضعف های این شبکه است.

معرفی شبکه پالی‌گان

پالی‌گان اینترنت بلاک‌چین‌های اتریوم است که اتریوم و بلاک‌چین‌های مستقل را در یک سیستم چند زنجیره‌ای ترکیب می‌کند. هدف پالی‌گان از بین بردن نقطه ضعف‌های اتریوم و بهبود عملکرد آن است. پالیگان توانسته با سرعت بالا، افزایش مقیاس‌پذیری، هزینه کارمزد پایین، تمرکز زدایی و با حفظ امنیت، مشکلات اتریوم را برطرف کند. به همین دلیل پالی‌گان را نجات‌دهنده اتریوم می‌دانند. با اینکه پالی‌گان یک سیستم چند زنجیره‌ای شبیه به سیستم‌های دیگری مانند پولکادات Polkadot ، کازماس Cosmos و آوالانچ  Avalanche است، اما دو جنبه مثبت دارد:

  • می‌تواند از مزیت شبکه اتریوم استفاده کند.
  • نسبت به بقیه شبکه‌ها ایمن‌تر و قدرتمندتر است.

پالی‌گان چطور مشکلات شبکه اتریوم را برطرف می‌کند؟

پالی‌گان یک شبکه بلاک‌چین 2 لایه است. اما منظور از شبکه های 2 لایه چیست؟

منظور از شبکه 2 لایه‌ای یک شبکه بیرون زنجیره‌ای است. این شبکه‌ها عوامل کندی سرعت پردازش را پیش از آنکه روی زنجیره جانبی اجرا شوند، حذف می‌کنند. در نتیجه توان عملیاتی زنجیره اصلی بیشتر می‌شود و سرعت آن‌ها بالا می‌رود.

پالی‌گان اینترنت بلاک‌چین اتریوم است. مثل پولکادات و کازماس، تراکنش‌‌ها در پالی‌گان روی زنجیره‌های جانبی (یا همان زنجیره کودک  Child Chain) انجام می‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود حجم زیاد ترافیک از زنجیره اصلی اتریوم دور نگه داشته شود.

پالی‌گان و اتریوم

در ابتدا هدف متیک این بود که یک بستر ایمن و مقیاس‌پذیر برای چندین بلاک چین باشد، اما با تغییر نام تجاری خود به پالی‌گان نشان داد که تمرکز خود را فقط به بلاک چین اتریوم معطوف کرد.

پالی‌گان با پردازش 65 هزار تراکنش در ثانیه یک شبکه بسیار پرسرعت است. تایید هر بلوک در این شبکه کمتر از 2 ثانیه زمان میبرد. در نتیجه می‌تواند مشکل کندی و عدم مقیاس‌پذیری اتریوم را برطرف کند.

پالی‌گان با تمرکز بر اتریوم و راه‌اندازی شبکه اصلی خود در اوایل سال 2021 رشد چشم‌گیری را تجربه کرد. پالی‌گان ورژن جدیدی از پروژه هایی مثل AAVE و 1Inch را در شبکه خود ارائه کرد که هزینه‌ بسیار کمتری نسبت به ورژن ارائه شده در اتریوم داشتند. همین مسئله باعث رشد توکن این شبکه یعنی رمز ارز متیک شد. به طوریکه قیمت متیک به بالاترین حد خود رسید و جزو 15 رمز ارز اول رنکینگ ارزهای دیجیتال شد.

ساختار پالی‌گان

شبکه پالی‌گان براساس اثبات سهام (Proof Of Stake) شکل گرفته است. الگوریتم اجماع روشی برای به توافق رسیدن اعضای یک شبکه (به توافق رسیدن گره ها یا همان نود ها) است. الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد که یکی از آنها روش اثبات سهام (POS) است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم از روش اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند. اما پالی‌گان توانست با کمک الگوریتم POS سرعت پردازش تراکنش ها را بالا ببرد.

ساختار پالی‌گان

شبکه پالی‌گان متشکل از چهار لایه مجزا است.

Ethereum layer-لایه اتریوم : زنجیره‌های پالی‌گان می‌توانند از اتریوم که ایمن‌ترین بلاک چین قابل برنامه‌ریزی است برای ارائه خدمات خود استفاده کنند. لایه اتریوم لایه ابتدایی است که به عنوان مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند اتریوم اجرا می‌شود. حل مشکلات و تایید نهایی در این لایه انجام می‌شود. این لایه پل ارتباطی اتریوم و زنجیره های پالی‌گان است.

Security layer-لایه امنیتی: هدف این لایه حفظ امنیت شبکه پالی‌گان است. لایه امنیتی مدیریت اعتبارسنجی زنجیره ها را بر عهده دارد.

Polygon networks layer-لایه شبکه پالی‌گان: این لایه مجموعه‌ای از شبکه‌های بلاک چین مستقل است. هر کدام از این شبکه‌ها به طور مستقل وظایفی مثل تسویه معاملات، اجماع و تولید بلوک را انجام می‌دهند و می‌توانند از پالیگان برای ارتباط با یکدیگر و تبادل پیام‌های دلخواه استفاده کنند.

Execution layer-لایه اجرا: اجرای تراکنش‌هایی که تایید شده‌ و به بلاک‌چین پالی‌گان اضافه شده‌اند در این لایه صورت می‌گیرد.

ارز دیجیتال متیک

متیک  MATIC توکن شبکه پالی‌گان است. کارمزد تراکنش های شبکه پالی‌گان به وسیله رمز ارز متیک پرداخته می‌شود. دارندگان متیک می‌توانند آن را استیک کنند و در ازای استیک کردن پاداش بگیرند.  پالیگان در انحصار والت هیچکدام از نهنگ‌های ارز دیجیتال نیست. حجم بالای این توکن‌ها متعلق به  قراردادهای هوشمند و حساب صرافی‌ها است، نه کیف پول نهنگ‌ها. ظاهرا هیچ دارنده‌ای بیش از 0.2٪ از کل عرضه این توکن را در اختیار ندارد و مقدار زیادی در استخرها استیک شده است.

معرفی ارز دیجیتال متیک

مزایای پالی‌گان

در ادامه به چند مزیت پالی‌گان پرداخته شده است.

استفاده از مزایای شبکه اتریوم

پالی‌گان اینترنت اتریوم و شبکه‌ای برای حذف باگ های آن است. در عین‌حال سیستم چند زنجیره‌ای پالی‌گان کمک می‌کند این شبکه از مزیت‌های شبکه اتریوم بهره ببرد. اتریوم اولین شبکه قابل برنامه‌ریزی است و به طور گسترده پشتیبانی می‌شود .زنجیره‌های پالی‌گان می‌توانند از اتریوم که ایمن‌ترین بلاک‌چین قابل برنامه‌ریزی است برای ارائه خدمات خود استفاده کنند. اعتبارسنجی در پالی‌گان با بالاترین سطح امنیت انجام می‌شود.

توان عملیاتی بالا و مقیاس‌پذیری

منظور از مقیاس‌پذیری ارائه راهکار برای رفع مشکلات و باگ‌های شبکه بلاک‌چین و پردازش تراکنش‌ها با سرعت بالا است. با توجه به الگوریتم اثبات سهام و چند زنجیره‌ای بودن شبکه پالی‌گان این شبکه سرعت بالایی دارد.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند،Dapps، دیفای، NFT

با استفاده از زنجیره‌های جانبی پلاسما شبکه پالی‌گان محیطی را ایجاد کرد که راه‌اندازی ارزان‌تر، آسان‌تر و سریع‌تر برنامه‌های غیرمتمرکز را امکان‌پذیر کرد. پالی‌گان با کمک زنجیره‌های پلاسما بستر مناسبی برای قراردادهای هوشمند است. پلاسما یک روش مقیاس‌پذیری 2 لایه است که توسط ویتالیک بوترین و جوزف پون برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده است. هدف پلاسما تسهیل تراکن‌‌های خارج از زنجیره و سریع و مقرون به صرفه‌تر کردن آنها است. پالی‎‌گان برای اجرای قراردادهای هوشمند از زنجیره‌های پالی‌گان کمک می‌گیرد.

مقالات مرتبط: دیفای چیست؟

تمرکززدایی

منظور از تمرکززدایی این است که تصمیم‌گیری و کنترل‌ سیستم تنها بر عهده یک نهاد نباشد. پالی‌گان علاوه بر کاهش پیچیدگی‌های مقیاس‌پذیری، درصد بالایی از تمرکز زدایی را نشان داده است.  

معایت پالی‌گان

بعد از بررسی مزیت‌های پالی‌گان بهتر است به معایب پالی‌گان نیز اشاره کنیم.

به حاشیه رفتن با پیشرفت اتریوم 2.0 پالی‌گان

این احتمال وجود دارد که با پیشرفت اتریوم 2.0، پالی‌گان دیگر به عنوان لایه دوم اتریوم مورد نیاز نباشد. در این صورت از اهمیت و کاربرد پالی‌گان کم خواهد شد.

دلیل نیاز به راه‌حل مقیاس‌بندی 2 لایه این بود که کاربران برنامه‌های مالی غیرمتمرکز اتریوم از سرعت پردازش پایین شبکه شکایت داشتند. این امر منجر به نوآوری‌هایی مانند بایننس و ترون شد که قبلاً در شبکه اتریوم اجرا می‌شدند. زیرا توکن‌های ERC20 به زنجیره‌های بلوکی مستقل منتقل شدند که می‌توانستند نسبتاً سریع‌تر از نوآوری ویتالیک بوترین خالق اتریوم مقیاس شوند.

اما  در 1 دسامبر 2020  اتریوم  ارتقا جدیدی در غالب اتریوم 2.0 را معرفی کرد. به گفته کارشناسان، این ارتقا تا پایان سال 2021 یا در ماه‌های ابتدایی سال 2022 اعمال می‌شود. این ارتقا اتریوم را از الگوریتم اثبات کار (POW)خارج می‌کند  و به اثبات سهام (POS) که از شاردینگ استفاده می‌کند، تغییر می‌دهد. با این تغییر اتریوم که در حال حاضر 15 تا 30 تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند، به سرعت 100,000 تراکنش در ثانیه می‌رسد و به پرسرعت‌ترین شبکه تبدیل خواهد شد. این سرعت از سرعت پالی‌گان یعنی 65000 تراکنش در ثانیه بیشتر است.

اگر اتریوم بتواند سریع‌تر مقیاس شود، برنامه های غیرمتمرکز موجود و در حال توسعه به اتریوم 2.0 اعتماد خواهند کرد تا نوآوری‌های خود را  با سرعت پردازش بیشتر و هزینه کمتر میزبانی کند. در دراز مدت، این کار تعداد کاربران پالی‌گان را به نصف کاهش می‌دهد. با گذشت زمان، ممکن است نرخ استفاده فزاینده‌ای را که در حال حاضر از آن برخوردار است نداشته باشد. این می‌تواند در بلندمدت بر قیمت توکن اصلی آن یعنی  متیک تأثیر بگذارد و باعث کاهش قیمت آن شود.

معرفی ارز دیجیتال متیک

چطور متیک بخریم؟

برای خرید متیک مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

رمز ارز متیک را می‌توانید به واسطه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال معامله کنید. برای اینکه بدانید کدام صرافی‌ها امکان معامله با رمز ارز مورد نظر شما را دارند می‌توانید به سایت صرافی مورد نظرتان  مراجعه کنید و نام آن رمز ارز  را در لیست رمزهای قابل معامله در صرافی جستجو کنید.

راه دوم این است که coin market cap Matic  را در مرورگر خود سرچ کرده  و وارد تب  Markets شوید. در این صفحه شما می‌توانید لیست صرافی‌هایی که معامله رمز ارز مورد نظر شما به تازگی در آن انجام شده را ببینید.

کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید آواکس از صرافی های ارز دیجیتال خارجی به سایت صرافی‌های کوکوین، اسندکس، چنجلی، بای‌بیت، وایت‌بیت، کوینکس وپروبیت مراجعه کنند.

بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری متیک

  • کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)
  • تراست والت (Trust Wallet)
  • متامسک (MetaMask)
  • اتمیک (Atomic) 
  • متیک والت (Matic Wallet)
  • ترزور (Trezor) 
  • مای اتر والت (My Ether Wallet)
رمز ارز متیک

آینده متیک و سرمایه‌گذاری در آن

در مقاله‌ای که از سایت walletinvestor، پیش‌بینی شده قیمت متیک تا پایان سال 2022 به 4.1 دلار، تا پایان سال 2025 به 11.6 دلار و تا 5 سال آینده (سال 2027) به 12.8 دلار برسد.

توجه کنید که مثل تمام پیش‌بینی‌های دیگر این تحلیل قطعیت ندارد و نمی‌توان به آن اطمینان 100 درصدی داشت.

مقالات مرتبط: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال 2022

جدول معرفی اختصاری رمز ارز متیک

ارزش بازار18 میلیارد دلار
سازندهJaynti Kanani، Sandeep Nailwal، و Anurag Arjun
سال عرضه2019
عرضه در گردش7.16 میلیارد متیک
رتبه14
بلاک چینERC-20
وایت پیپرpolygon.technology
آدرس سایتhttps://polygon.technology

جمع‌بندی

پالی‌گان یک شبکه بلاک‌چین 2 لایه است که بر بستر اتریوم (ERC-20) ساخته شده است. اینترنت اختصاصی شبکه اتریوم را پالی‌گان می‌دانند که مشکل عدم مقیاس‌پذیری را بر طرف کرده است. این شبکه با قابلیت پردازش 65000 تراکنش در ثانیه، بسیار پرسرعت بوده و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. متیک که با نماد MATIC نمایش داده می‌شود توکن شبکه پالی‌گان است. کارمزد تراکنش‌های شبکه پالی‌گان به وسیله رمز ارز متیک پرداخته می‌شود.

پالیگان چیست؟

پالی‌گان یک شبکه بلاک‌چین 2 لایه و اینترنت بلاک‌چین های اتریوم است. هدف پالی‌گان از بین بردن نقطه ضعف‌های اتریوم و بهبود عملکرد آن است.

متیک چیست؟

متیک  MATIC توکن شبکه پالی‌گان است. کارمزد تراکنش‌های شبکه پالی‌گان به وسیله رمز ارز متیک پرداخته می‌شود.

آینده متیک چطور است؟

پیش‌بینی شده قیمت متیک تا پایان سال 2022 به 4.1 دلار، تا پایان سال 2025 به 11.6 دلار و تا 5 سال آینده (سال 2027) به 12.8 دلار برسد.

بهترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری متیک کدام است؟

کیف پول سخت‌افزاری لجر، تراست والت، متامسک، متیک والت، مای اتر والت

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 4 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *