استخر استخراج چیست؟ معیارهای انتخاب یک استخر یا ماینینگ پول

استخر استخراج چیست؟ چگونه یک ماینیگ پول را انتخاب کنیم؟

چشم بورس > رمزارز‌ها > استخر استخراج چیست؟ چگونه یک ماینیگ پول را انتخاب کنیم؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فهرست مطالب

در زمانی نه چندان دور می‌توانستید با یک رایانه‌ی معمولی بیت‌کوین استخراج کنید. با این حال امروز استخراج ارزهای دیجیتال حتی برای ماینرها بسیار سخت است. اگر توانایی ایجاد یک فارم را نداشته باشید در بسیاری از ارزها استخراج به صورت انفرادی چندان سودآور نیست و ناچار هستید به استخرهای استخراج بپیوندید. انتخاب یک استخر استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ پول بسیار چالش بر‌انگیز است. گزینه‌های زیادی وجود دارد و باید معیارهای انتخاب یک ماینینگ پول را بدانید. اگر چیزی از استخرهای ماینینگ نمی‌دانید با چشم بورس همراه باشید.

استخر استخراج یا ماینینگ پول

استخر استخراج یا ماینینگ پول چیست؟
استخر استخراج یا ماینینگ پول چیست؟

در هنگام استخراج یک بلوک، پاداش برای کسی است که زودتر بتواند جواب هش را بدست آورد. به همین دلیل هر چقدر قدرت پردازشی بیشتری برای استخراج یک بلوک موجود باشد احتمال استخراج افزایش خواهد یافت. برای توان پردازشی بیشتر باید پول بیشتری بپردازید، خوشبختانه یک راه دیگر نیز وجود دارد. ماینرها می‌توانند منابع محاسباتی خود را به اشتراک بگذارند. استخر استخراج (Mining Pool) چیزی نیست جز گروهی از ماینرها که منابع محاسباتی خود را به اشتراک گذاشته‌اند.

مطلب پیشنهادی: بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال 2022

برای شرکت در یک استخر نیازی نیست که تجهیزات را در یک جای مشخص جمع‌آوری کنید. افراد از سراسر دنیا می‌توانند توان پردازشی ماینرهای خود را به اشتراک بگذارند. چنان چه بلوک‌ها به صورت موفقیت‌آمیز استخراج شوند پاداش بین ماینرهای حاضر در استخر تقسیم خواهد شد. تقسیم پاداش بر اساس قدرت پردازشی هر کاربر است.

روش‌های پرداخت در استخر استخراج

روش‌های پرداخت در استخر استخراج ارز دیجیتال
روش‌های پرداخت در استخر استخراج ارز دیجیتال

همه‌ی ماینینگ پول‌ها به یک شکل کار نمی‌کنند. با این حال پروتکل‌های رایجی وجود دارد که از بقیه محبوب‌تر هستند.

پرداخت به ازای سهم (PPS)

اولین روش سیستم پرداخت به ازای سهم است که به اختصار با PPS شناخته می‌شود. در این متد به ازای هر سهم، یک پرداخت مستقیم و فوری ارائه می‌شود. با توجه به میزان قدرت پردازش مقداری سهم به شما تعلق می‌گیرد و به ازای هر سهم مقداری ارز دیجیتال به شما پرداخت می‌شود. باید در نظر داشته باشید که در روش PPS پاداش‌های مرتبط با کارمزد به شما پرداخت نمی‌شود.

در این متد ریسک پرداخت بر عهده‌ی استخر است صرف‌نظر از اینکه بلوک موردنظر استخراج شود یا خیر. به عبارت دیگر استخر از موجودی خود پاداش‌ها را پرداخت می‌کند. استخرهای PPS بسیار بزرگ هستند و توانایی تحمل این ریسک را دارند. سود این روش کمتر است ولی همیشه پاداش دریافت خواهید کرد. این روش در بلندمدت و دوره‌های نزولی ایده‌آل است و معمولا برای آلت‌کوین‌ها استفاده می‌شود.

پرداخت به ازای N سهم آخر (PPLNS)

به نسبت PPS این روش ریسک بالاتری دارد. در سیستم پرداخت به ازای N سهم آخر یا به اختصال PPLNS، استخر استخراج تنها زمانی به ماینرها پاداش می‌کند که بلوک استخراج شود. پس از استخراج بلوک، استخر به گذشته نگاه می‌کند و سهام معتبری که قبل از استخراج بلوک وارد شده‌اند را مشخص می‌کند. به این بازه پنجره‌ی زمانی می‌گویند. در نهایت ماینرها بر اساس سهام معتبر در پنجره‌ی زمانی، پاداش می‌گیرند. توجه داشته باشید اگر پیش از یافتن بلوک خارج شوید، پاداشی به شما تعلق نخواهد گرفت.

این روش برای ماینرهایی مفید است که بین استخرها جابجا نمی‌شوند و اتصال ثابتی دارند یا برای کسانی که بتوانند زمان استخراج بلوک را تحلیل کنند. درک زمان درست برای ورود ساده نیست و به مقداری شانس نیز نیاز دارید. اگر بتوانید زمان استخراج بلوک را تحلیل کنید و به موقع وارد شوید به معنای سود عالی است. به عنوان آخرین نکته حتما به استخرهای بزرگ وارد شوید تا شانس استخراج بالاتر باشد.

پرداخت به ازای هر سهم+ (+PPS)

ترکیبی از دو روش فوق است. گفتیم که در روش PPS پاداش کارمزد پرداخت نمی‌شود. کاربران تنها نرخ ثابتی به ازای استخراج بلوک‌ها دریافت می‌کنید. در +PPS علاوه بر این مورد، با استفاده از روش PPLNS ماینرهای حاضر در استخر مقدای پاداش نیز به ازای کارمزدهای شبکه دریافت می‌کنند. به این صورت یکی از معایب روش PPS برطرف می‌شود.

پرداخت کامل به ازای هر سهم (FPPS)

بسیار شبیه به مکانیسم +PPS است. اینجا نیز استخر استخراج پاداش کارمزد تراکنش‌ها را در صورت یافتن بلوک پرداخت می‌کند. اما هم پاداش بلوک و هم پاداش کارمزد بر اساس سیستم PPS تسویه می‌شود. به عبارت دیگر کارمزد تراکنش در یک دوره‌ی معین بین تمام ماینرها توزیع می‌شود، صرف نظر از اینکه در استخراج بلوک سهیم بوده‌اند یا خیر. این روش ریسک بسیار کمی دارد و برای افراد ریسک‌گریز بهترین گزینه است.

معیارهای انتخاب بهترین استخر استخراج ارز دیجیتال

معیارهای انتخاب بهترین استخر استخراج ارز دیجیتال
معیارهای انتخاب بهترین استخر استخراج ارز دیجیتال

امروزه با سخت شدن استخراج، استفاده از یک دستگاه هر چقدر هم قدرتمند باشد به تنهایی کافی نیست. البته برای کوین‌های ناشناخته‌تر هنوز هم استخراج انفرادی سودآور است. معمولا هر چقدر ارزها محبوب‌تر شوند استخراج آنها سخت‌تر خواهد شد. به عنوان مثال، رقابت برای استخراج بیت‌کوین یا اتریوم بسیار بالاست و توان پردازشی یک ماینر برای پیروزی در این رقابت چندان کافی نیست.

همانطور که گفتیم استخر استخراج این امکان را فراهم می‌آورد که کاربران توان پردازشی خود را به اشتراک بگذارند. تعداد استخرها بسیار زیاد است و انتخاب بهترین و مناسب‌ترین استخر کار ساده‌ای نیست. موارد زیادی را باید بررسی کنید که مهم‌ترین آنها را در این بخش بررسی می‌کنیم.

اعتبار و شفافیت استخر استخراج

پلتفرم استخر استخراج ارز دیجیتال باید معتبر و شفاف باشد و به صورت منصفانه عمل کند. به عنوان مثال بررسی کنید که آیا هش ریت کل اعلام شده منطقی به نظر می‌رسد یا خیر؟ همچنین باید شفافیت پرداخت را بررسی کنید. اگر استخر به صورت آنلاین و بلافاصله اطلاعات را اعلام نمی‌کند بهتر است دنبال گزینه‌ای دیگر باشید.

هش ریت استخر استخراج

در یک استخر استخراج، تعداد سکه‌های استخراج شده در یک دوره نسبت مستقیمی با توان استخر دارد. توان استخر در واقع همان قدرت محاسباتی یا هش ریت کل استخر است. به طور کلی هر چقدر یک استخر اعضای بیشتری داشته باشد، هش ریت آن بالاتر و زمان کمتری برای استخراج یک بلوک نیاز دارد. اندازه‌ی یک استخر می‌تواند ملاکی برای اعتبار آن نیز باشد. با این وجود هش ریت تنها عامل در سودآوری نیست و موارد دیگری مانند متد پرداخت و میزان کارمزد را باید بررسی کنید.

روش پرداخت

ما در بخش قبل در مورد روش‌های پرداخت صحبت کردیم، با توجه به اهداف و انتظارات و نوع سرمایه‌گذاری یکی را انتخاب کنید. روش‌های پرداخت به ازای سهام ریسک کمتر و درآمد کمتری دارند و برای بلندمدت بهتر هستند. در مقابل روش‌های پرداخت به ازای N سهم آخر درآمد بالاتر و البته ریسک بالاتری دارند.

مساله‌ی بعدی آستانه‌ی پرداخت است. استخرهای استخراج برای پرداخت یک مقدار حداقل تعیین می‌کنند. اگر دستگاه‌های شما چندان قدرتمند نیستند بهتر است استخرهایی را انتخاب کنید که حداقل میزان آنها برای برداشت پایین باشد.

پایداری و ثبات استخر استخراج

یکی دیگر از عواملی که برای انتخاب بهترین استخر استخراج باید در نظر گرفت، ارزیابی پایداری آن است. پایداری یا ثبات به این معناست که آیا استخر دچار خرابی‌هایی می‌شود که سود شما را از بین ببرد؟ به طور کلی باید سوالات زیر را بررسی کنید:

  • آیا استخر یک اتصال امن مانند VPN دارد یا از اتصال عمومی استفاده می‌کند؟
  • آیا در برابر حملات DDoS آسیب‌پذیر است؟
  • استخر در مقابل حملات قبلی چقدر آسیب‌پذیری دیده است؟
  • خرابی طولانی‌مدت در استخر وجود داشته یا خیر؟

به عنوان یک قاعده‌ی کلی استخرهای قدیمی را انتخاب کنید که نظرات کاربران و داده‌های مختلفی در مورد آنها موجود است. ورود به استخرهای استخراج جدید با ریسک بالایی همراه است.

کارمزدهای استخر استخراج

تقریبا همه‌ی استخرها کارمزد دریافت می‌کنند. به عنوان مثال یکی از قدیمی‌ترین استخرها به نام SlushPool برای پرداخت‌های کمتر از 0.01 بیت‌کوین، 0.0001 بیت‌کوین به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. کارمزد استخرهای استخراج متفاوت است و در هنگام انتخاب بهترین استخر باید این موضوع را بررسی کنید.

سخن پایانی

برای استخراج ارزهای دیجیتال بزرگ شما ناچار به استفاده از استخرها هستید وگرنه در بسیاری از موارد استخراج سود چندانی نخواهد داشت. انتخاب یک استخر استخراج مساله‌ای چالش برانگیز است. در حالت کلی هیچکدام از استخرها بهترین نیستند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

این شما هستید که باید پس از بررسی تمام جوانب مناسب‌ترین استخر را انتخاب کنید. اگر چه می‌توان لیستی از بهترین‌ها تهیه کرد، اما اینکه کدام یک بهتر است به نوع و توان دستگاه و همچنین اهداف شما بستگی دارد. داشتم یک استراتژی و انتخاب درست و متناسب می‌تواند در افزایش سود بسیار موثر باشد.

سوالات متداول

استخر استخراج یا ماینینگ پول چیست؟

ماینرها با استفاده از استخر استخراج توان پردازشی خود را به اشتراک می‌گذارند تا شانس بیشتری برای استخراج یک بلوک داشته باشند. نیازی به حضور فیزیکی نیست و کاربران از تمام دنیا می‌توانند به یک استخر متصل شوند.

چگونه بهترین استخر استخراج را انتخاب کنیم؟

معیارهای مختلفی را باید بسنجید. اعتبار و شفافیت، هش ریت کل، مکانیزم پرداخت، پایداری و کارمزدها برخی از معیارهای انتخاب یک استخر هستند.

آیا استخراج انفرادی و بدون استفاده از استخرها سودآور است؟

به توان محاسباتی و تعداد دستگاه‌هایی که در اختیار دارید بستگی دارد. اگر توانایی راه‌اندازی یک فارم را دارید استخراج انفرادی همچنان بسیار سودآور است. در غیر این صورت بهتر است برای افزایش سود به یک استخر استخراج بپیوندید.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *