معرفی رمز ارز اتم

کازماس چیست؟ معرفی رمز ارز اتم

چشم بورس > رمزارز‌ها > کازماس چیست؟ معرفی رمز ارز اتم
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فهرست مطالب
مقاله شماره 1 از 9 در سری مقالات رمز ارز

دنیای بلا‌ک‌چین‌ها همیشه پویا است و هرروز وسیع‌تر می‌شود. اما بلاک‌چین‌ها چطور بهم مرتبط می‌شوند؟ اینترنت بلاک‌چین جواب این سئوال است. بلاک‌چین ها را به هم مرتبط می‌کند را اینترنت بلاکچین می‌نامند. cosmas اینترنت بلاک‌چین است. در مقاله پیش‌رو شبکه کازماس و رمز ارز این شبکه یعنی اتم را معرفی می‌کنیم.

شبکه کازماس

کازماس چیست؟

cosmos (کازماس) یک شبکه و اینترنت بلاک چین است. هدف کازماس تسهیل ارتباطات، افزایش مقیاس‌پذیری و مرتبط کردن زنجیره‌های مستقل است. یعنی کازماس بلاک‌چین‌های مختلف را در یک پلتفرم واحد جمع کرده و سعی می‌کند مشکلات فنی آن‌ها را از بین ببرد. این شبکه مقیاس‌پذیری، همکاری و قابلیت کاربرد این بلاکچین‌ها را بیشتر می‌کند. مبادله توکن در پروژه‌هایی که در کازماس ارائه شده‌اند آسان‌تر انجام می‌شود. این شبکه یک راهکار ماژولار برای بلاک‌چین‌های خاص است.

در بلاک‌چین نسل اول (بیت کوین) امکان تعامل بین بلاک‌چین‌ها وجود نداشت. اتریوم و بلاک‌چین‌های نسل 2 (اتریوم، قراردادهای هوشمند و Dapps) توانستند این مشکل را برطرف کنند. اما با این حال اتریوم مشکلات فنی پیچیده‌ای داشت که باعث عدم مقیاس‌پذیری این شبکه می‌شد. هدف بلاک‌چین کازماس این بود که نقاط قوت بلاک‌چین نسل 1 و 2 را باهم ادغام کند و بلاک‌چین نسل 3 را بسازد.

شبکه کازماس

ایده راه‌اندازی کازماس در سال 2016 توسط جی کوان (Jee Kwon)، کسی که interchain را به دنیای بلاک‌چین معرفی کرد مطرح شد. او قصد راه‌اندازی ساز و کاری را داشت که بلاک‌چین‌ها را به هم مرتبط می‌کند. کوان برای این‌ کار از پروتکل تندرمیت کمک گرفت.

ساختار کازماس

در معرفی ساختار کازماس به چند مفهوم بر می‌خوریم که بهتر است پیش از همه با آن‌ها آشنا شویم.

ZONE

کازماس از چند بلاک‌چین تشکیل شده که به هر کدام از این بلاک‌چین‌ها  Zone یا همان منطقه گفته می‌شود. زون‌ها شبکه‌های بلاک‌چین مستقلی هستند که در کازماس هاب (Cosmus Hub) به بلاک‌چین‌های دیگر مرتبط می‌شوند.

Cosmos Hub

Cosmos Hub شامل مجموعه‌ای غیرمتمرکز از تایید کننده‌ها (validators) که کل سیستم را اداره می‌کنند. این اعتباردهنده‌ها، پیشنهادهایی که در پروتکل ارائه می‌شوند را هماهنگ می‌کنند و به آنها رأی می‌دهند. مثل پیشنهاد ارتقای نرم‌افزار یا اصلاح قوانین. هدف کازماس هاب این است که بلاک‌چین‌های کازماس را به هم متصل کند و در عین حال آن‌ها را ایمن و مطمئن نگهدارد.

Cosmos SDK

 این ساختار کمک می‌کند که بلاک‌چین‌ها به راحتی ساخته شده و به کل اکوسیستم کازماس متصل شوند.

کازماس اینترنت بلاک‌چین

Tendermint core

کازماس از پروتکل اجماع  Tendermint core استفاده می‌کند. Tendermint Core یا هسته تندرمیت هسته اصلی پروتکل کازماس است. این هسته می‌تواند 10000 تراکنش 250 بیتی را در یک ثانیه پردازش کند. تندرمینت از دو جزء اصلی تشکیل شده است. یک ماشین اجماع بلاک چین و یک ماشین رابط برنامه، یا ABCI که یک رابط بلاک چین کاربردی است. زون‌ها با پروتکل تندرمیت ساخته می‌شوند و در کازماس هاب به هم مرتبط می‌شوند.

BFT

Byzantine Fault Tolerance یا همان BFT به معنای “تحمل خطای بیزانس” .”تحمل خطای بیزانس” یک خاصیت سیستمی است که قابلیت سیستم در مقابل از کار افتادن نودها (گره‌ها) یا بد عمل کردن آن‌ها در شبکه بلاک‌چین را نشان می‌دهد.

IBC

Inter-Blockchain Communication Protocol یا همان پروتکل ارتباط بین بلاک‌چین. IBC کمک می‌کند تا زنجیره‌های ناهمگن بتوانند داده‌ها و توکن‌هایشان را باهم مبادله کنند. با داشتن چندین معماری زنجیره‌ای که برنامه‌های یکسانی را اجرا می‌کنند و با کمک یک مجموعه اعتبارسنجی (validator) مشترک، بلاک‌چین‌های شبکه کازماس به سطح مقیاس‌پذیری بی‌نهایت دست پیدا می‌کنند. IBC  یک پروتکل برای پیام رسانی بلاک‌چین‌ها است. پروتکل کازماس طوری طراحی شده که بلاک‌چین‌های مستقل را به آسانی به هم مرتبط می‌کند. این شبکه براساس اثبات سهام ( Proof Of Stake) شکل گرفته است.

مفهوم اثبات سهام

می‌دانیم که شبکه بلاک‌چین یک شبکه غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز بودن به این معناست که حجم بالای اطلاعات تنها در یک سرور مرکزی ذخیره نمی شود. بلکه در چند سرور ذخیره و پردازش می شود. اگر قرار باشد اطلاعات جدیدی وارد شود یا مثلا بلاکی به بلاک‌چین اضافه شود، باید به همه سرور‌ها اضافه شود. برای همین به الگوریتم اجماع نیاز است.

الگوریتم اجماع روشی برای به توافق رسیدن اعضای یک شبکه (به توافق رسیدن گره‌ها یا همان نود‌ها) است. الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد که یکی از آنها روش اثبات سهام (POS)است. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم از روش اثبات کار POW استفاده می ‌کنند. مزیت الگوریتم اثبات سهام سرعت بالا، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و امنیت بالای آن است.

اتم چیست؟

ATOM ارز دیجیتال اتم اصلی‌ترین توکن شبکه کازماس است. اتم توکنی برای پرداخت کارمزد شبکه کازماس است. دارندگان اتم در ازای استیک کردن آن، از کارمزد تراکنش‌هایی که در بلاک‌چین شبکه کازماس انجام می‌شود، پاداش می‌گیرند.

در ICO  اتم که در 6 آوریل 2017 برگزار شد به مبلغ 237 میلیون دلار از این  رمز ارز فروخته شد. سقف عرضه  حداکثر 280 میلیون اتم است که تاکنون 226 میلیون آن عرضه شده است. توجه کنید که ارز دیجیتال اتم را با پروژه Atomic Coin اشتباه نگیرید.

ارز دیجیتال اتم

مزایایی اتم

در ادامه به چند مزیت مهم اتم اشاره خواهیم کرد.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند،Dapps، دیفای، NFT

کازماس یک برنامه متن باز است. یعنی کدهای آن ها برای بررسی در دسترس افراد قرار می‌گیرد و در نتیجه برنامه‌ای شفاف و انعطاف‌پذیر به حساب می‌آید. این شبکه از قراردادهای هوشمند، دیفای، Dapps و NFT پشتیبانی می‌کند.

 4 مورد از بهترین پروژه‌هایی که به تازگی در شبکه کازماس ساخته شده‌اند IrisNet, Sentinel, Agreements Network  وFoam هستند.

پاداش

دارندگان اتم در ازای استیک کردن آن از تراکنش‌هایی که در شبکه کازماس انجام می‌شود، پاداش می‌گیرند.

امنیت بالا

کازماس یک سیستم مدیریت جامعه است که در آن کاربران بر اساس کلیدهایشان شناسایی می‌شوند. امنیت شبکه با قابلیت همکاری که کازماس ارائه می‌دهد به خطر نمی‌افتد زیرا می‌تواند حاکمیت و پارامترهای امنیتی خود را حفظ کند.

معایب اتم

اتم هر چند مزیت‌های بسیاری دارد اما نباید از معایت آن چشم‌پوشی کرد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مشکلات یا معایت این برنامه اشاره خواهیم کرد.

مشکلات استیکینگ

اگر دارندگان یک رمز ارز، کوین‌های خود را برای به دست آوردن سود قفل کنند، یعنی برای یک مدت مشخص آن را نگه دارند و معامله نکنند به این کار استیکینگ گفته می‌شود. اما مشکلی که اتم دارد این است که 3 هفته طول می کشد تا شبکه کازماس بتواند استیکینگ شما را بازیابی کند. گذشته از این، اگر یکی از اعتباردهنده‌ها (validators)  در فرایند بررسی اشتباه کند، ممکن است تمام آنچه که استیک کرده، از بین برود. این به آن معناست که نه تنها اعتبار‌دهنده توکن‌های خود را از دست می‌دهد، بلکه ممکن است توکن‌های شما نیز در این فرآیند از بین بروند.

اگر تعداد افرادی که با چنین مشکلی در شبکه کازماس مواجه شده‌اند بیشتر شود، اعتبار این شبکه و تعداد استیک‌کنندگان کم می‌شود و این می‌تواند بر قیمت ATOM تأثیر منفی بگذارد.

چطور اتم بخریم

خرید اتم

برای خرید اتم، مثل خرید رمز ارزهای دیگر، باید صاحب کیف پول ارز دیجیتال بوده و در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کرده باشید.

اتم را می‌توان به واسطه اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال معامله کرد. برای اینکه بدانید کدام صرافی‌ها امکان معامله با رمز ارز مورد نظر شما را دارند می‌توانید به سایت صرافی مورد نظرتان مراجعه کنید و نام آن رمز ارز  را در لیست رمزهای قابل معامله در صرافی جستجو کنید.

راه دوم این است که نام   coinmarketcap ATOM را در مرورگر خود سرچ کرده  و وارد تب Markets شوید. در این صفحه شما می‌توانید لیست صرافی‌هایی که معامله رمز ارز مورد نظر شما به تازگی در آن انجام شده را ببینید.

کاربران ایرانی می‌توانند برای خرید آواکس از صرافی های ارز دیجیتال خارجی به سایت صرافی‌های کوکوین، اسندکس، چنجلی، بای‌بیت، وایت‌بیت، کوینکس و پروبیت مراجعه کنند.

بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری اتم

لجر (Ledger) را بهترین کیف پول برای نگهداری اتم می‌دانند. کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X امنیت بالایی دارد.

Cosmostation هم کیف پول کازماس است که در دو نسخه وب و موبایل ارائه شده است. این کیف پول از تمام بلاک‌چین‌های اکوسیستم کازماس پشتیبانی می‌کند. می‌توانید این کیف پول را با کیف پول‌های سخت‌افزاری ادغام کنید و هر دو را داشته باشید.

 کیف‌پول‌های دیگری هم برای نگهداری اتم مناسب هستند. مثل:

  • اتمیک والت (Atomic Wallet)
  • کپلر (Keplr)
  • مس والت (Math Wallet)
  • تراست والت (Trust Wallet)

آینده اتم! آیا در اتم سرمایه‌گذاری کنیم؟

باتوجه به مزایایی که برای شبکه کازماس گفتیم، پیش‌بینی می‌شود قیمت اتم در آینده رشد خواهد کرد. سایت  سایت price prediction پیش‌بینی کرده در یک سال آینده یعنی سال 2023  قیمت اتم به میانگین 86 دلار آمریکا یعنی بیشتر از دو برابر قیمت اکنون می‌رسد. این سایت پیش‌بینی کرده در 5 سال آینده یعنی ابتدای سال 2027 قیمت اتم به طور میانگین به 391 دلار آمریکا برسد.

جدول معرفی اختصاری رمزارز اتم

نمادATOM
سازندهJae Kwon و Ethan Buchman
تاریخ اولین انتشار2017
عرضه در گردش226 میلیون اتم
رتبه25
بلاک چینکازماس
وایت پیپرCosmos Whitepaper
آدرس سایتhttps://cosmos.network

جمع‌بندی

کازماس اینترنت بلاک‌چین است. شبکه کازماس بلاک چین‌های مختلف را به هم مرتبط می‌کند. کازماس برای مرتبط کردن بلاکچین‌ها از پروتکل تندرمیت استفاده می‌کند. این شبکه مقیاس‌پذیری، همکاری و قابلیت کاربرد این بلاکچین‌ها را بیشتر می‌کند. اتم رمزارز شبکه کازماس و توکنی برای پرداخت کارمزد این شبکه است. دارندگان اتم در ازای استیک کردن آن پاداش می‌گیرند.

سئوالات متداول

شبکه کازماس چیست؟

کازماس یک شبکه و اینترنت بلاک چین است. کازماس مقیاس‌پذیری، همکاری و قابلیت کاربرد این بلاکچین ها را بیشتر می‌کند.

اتم چیست؟

ATOM ارز دیجیتال اتم اصلی‌ترین توکن شبکه کازماس است. اتم توکنی برای پرداخت کارمزد شبکه کازماس است

بهترین کیف پول ها برای نگهداری اتم کدام‌اند؟

لجر،Cosmostation، اتمیک والت، کپلر، مس والت، تراست والت

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *