معرفی ارز دیجیتال سندباکس (Sandbox): پلتفرم گیمینگ متاورس

چشم بورس > رمزارز‌ها > معرفی ارز دیجیتال سندباکس (Sandbox): پلتفرم گیمینگ متاورس
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فهرست مطالب

با داغ شدن بحث جذاب متاورس (Metaverse)، توکن‌های متاورس در صدر اخبار ارز دیجیتال هستند. توکن SAND در پلتفرم سندباکس یکی از این توکن‌های جذاب متاورس است. احتمالا بسیاری از شما با بازی ماینکرافت آشنا هستید و در این بازی با استفاده از بلوک‌ها برای خود دنیایی دنج ساخته‌اید. حال فرض کنید رویای دریافت پاداش واقعی برای ساخت این مکان‌ها چقدر می‌تواند شیرین باشد؟ سندباکس (Sandbox) یک پروژه‌ی بازی مبتنی بر بلاکچین است و چیزی شبیه به این رویا را محقق می‌کند.

مطلب پیشنهادی: هفت مورد از برترین توکن‌های متاورس

سندباکس چیست؟ چگونه کار می‌کند و توکن سندباکس چه خواهد بود؟ توکن SAND اخیرا صعودی بزرگ را تجربه کرده است. با این حال، طرفداران آن معتقدند حتی می‌تواند جایگزینی برای دوج‌کوین و شیبا باشد! در این مقاله از چشم بورس با سندباکس آشنا می‌شویم و بررسی می‌کنیم که آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر؟

سندباکس چیست؟

بهتر است ابتدا معنای واژه‌ی Sandbox را بدانید. این کلمه از Sand به معنای شن و Box به معنای جعبه ساخته شده است. Sandbox جعبه‌هایی پر از شن است که کودکان در آن بازی می‌کنند و چیزهایی که دوست دارند را می‌سازند. سندباکس یک دنیای مجازی است که در آن بازیکنان می‌توانند بازی کنند، مالکیت داشته باشند و درآمد کسب کنند. این پلتفرم بر روی شبکه‌ی بلاکچین اتریوم (ERC20) ساخته شده و دارای یک توکن بومی به نام SAND است.

رمزارز سندباکس Sandbox
رمزارز سندباکس Sandbox

ویژگی‌های سندباکس

ویژگی‌های این پلتفرم را به صورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • مالکیت دیجیتال واقعی: حتی در صورت تعطیل شدن بازی، بازیکنان مالک واقعی آیتم‌های دیجیتال درون بازی هستند.
 • قابل معامله بودن دارایی‌ها: هر آیتم در داخل بازی به شکل یک توکن غیرقابل معاوضه یا NFT است و به راحتی در بازار رمزارزها قابل معامله است.
 • قابلیت تعامل بین‌برنامه‌ای: یک شبکه‌ی بلاکچین به بازی‌ها اجازه می‌دهد از دارایی‌های مشترک استفاده کنند. به زبان ساده، آیتم‌های درون بازی به یک اکوسیستم کوچک محدود نیستند.

تیم موسس سندباکس سابقه‌ی موفقی در صنعت بازی دارد. این تیم در سال 2011 یک شرکت بازی‌سازی موبایل با نام Pixowl Inc را تاسیس کرده است. در سال 2012 شرکت Pixowl اولین بازی خود را با نام The Sandbox معرفی کرد، چند سال بعد نیز دومین بازی این شرکت با نام The Sandbox Evolution متولد شد.

بازهای Pixowl بیش از 40 میلیون بار دانلود شده‌اند و 70 میلیون دنیای مجازی در آنها ایجاد شده است. این بدان معناست که Sandbox در حال حاضر جامعه‌ی بزرگی برای راه‌اندازی پروژه‌ی بلاکچین خود دارد. کمپانی Pixowl در سال 2018 توسط Animoca Brands خریداری شده است.

پروژه‌ی بلاکچین سندباکس در سال 2018 راه‌اندازی شده و تا به امروز در حال توسعه است. کل دنیای مجازی این پلتفرم به 166464 زمین یا لند (LAND) تقسیم شده است. این لندها فضاهایی هستند که در آنها متاورس ایجاد می‌شود و کاربران می‌توانند در آن درآمد کسب کنند. لندها را می توان برای تشکیل ESTATE و چند ESTATE را می توان برای ایجاد DISTRICT ترکیب کرد.

بنیانگذاران Sandbox چه کسانی هستند؟

آرتور مادرید (Arthur Madrid) مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Pixowl.Inc است و در حال حاضر یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی Animoca Brands است. او یک کارآفرین قدیمی در زمینه‌ی بازی‌های اجتماعی (Social Gaming) و مشاور بسیاری از استارت‌آپ‌های بازی، رسانه‌های اجتماعی و نرم افزار است.

نفر دوم سباستین بورگت (Sebastien Borget) است. او نیز مدیر اجرایی و یکی از بنیانگذاران Pixowl.Inc است. او دارای مدرک مهندسی علوم کامپیوتر از Telecom SudParis، یکی از پیشروترین دانشکده‌های مهندسی در زمینه‌ی IT در کشور فرانسه است. در حال حاضر، او یک تیم بین‌المللی با 45 عضو را مدیریت می‌کند که به پروژه‌ی Sandbox اختصاص یافته است. علاوه بر این، در سال 2020 او رئیس اتحادیه بازی‌های بلاکچین بود. اکنون اجازه دهید اجزای اکوسیستم The Sandbox را شرح دهیم.

اجزای پلتفرم سندباکس

سه جزء اصلی The Sandbox عبارتند از Marketplace ،Vox Edit و خود بازی.

Vox Edit

اجزای پلتفرم سندباکس
اجزای پلتفرم سندباکس

VoxEdit ابزاری برای هنرمندان است که در آن می‌توانند دارایی‌های درون بازی را برای اکوسیستم سندباکس طراحی و خلق کنند. به زبان ساده، یک بسته‌ی مدل‌سازی سه‌بعدی که به هنرمندان اجازه می‌دهد اشیاء سه‌بعدی مانند افراد، حیوانات، ابزار و… را ایجاد کنند. هنرمندان می‌توانند این دارایی‌های درون بازی را استفاده کنند و یا به فروش برسانند.

Marketplace

مارکت پلیس از اجزای پلتفرم سندباکس
اجزای پلتفرم سندباکس

بازار (Marketplace) برای خرید و فروش آثار ساخته شده در VoxEdit است. این آثار در قالب توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFT (بر اساس استاندارد ERC-721 و ERC-1155) است. سندباکس یک بازار کاملا آزاد را در اختیار سازندگان قرار می‌دهد تا از خلاقیت خود درآمد کسب کنند. کالکشن‌های مشهور زیادی در این بازار وجود دارد مانند کالکشن‌هایی از Atari ،Smurfs ،Binance ،FTX ،Gemini و Coinmarketcap.

بازی و بازی‌ساز سندباکس

بازی‌ها مهمترین بخش پلفترم سندباکس هستند. همان‌طور که اشاره کردیم، دنیای مجازی Sandbox به چندین زمین (LAND) تقسیم شده است. پس از خرید یک LAND، کاربر می‌تواند در آن یک بازی بسازد و دارایی‌های خود را درون آن قرار دهد. این دارایی‌ها را می‌توان ساخت و یا از بازار خریداری کرد.

از طریق بازی‌ساز یا Game Maker، کاربران می‌تواند ویژگی‌های گیم‌پلی خود را تعریف کنند. از این طریق یک زمین بایر به یک دنیای کامل تبدیل خواهد شد. بر اساس نقشه راه این پروژه تا سال 2023، بیش از 5000 بازی در سندباکس راه‌اندازی و اجرا می‌شود. حال که با ویژگی‌های اساسی این پلتفرم آشنا شدیم، به بحث جذاب توکن پرطرفدار SAND می‌رسیم.

توکن بومی سندباکس با نام SAND

توکن سندباکس با نام SAND یک ابزار داخلی و توکن حاکمیتی در اکوسیستم Sandbox است. این توکنِ ERC20 بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. کاربردهای توکن SAND را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

توکن سندباکس SAND
توکن سندباکس SAND

استفاده در پلتفرم سندباکس

در این پلتفرم توکن SAND را می‌توان برای مصارف زیر استفاده کرد:

 • بازیکنان SAND را برای بازی کردن، خرید ابزار، شخصی‌سازی آواتار و… خرج می‌کنند.
 • سازندگان از SAND برای بدست آوردن زمین و سایر دارایی‌ها استفاده می‌کنند.
 • هنرمندان نیز برای ضرب NFT و بارگذاری دارایی‌ها به توکن SAND نیاز دارند.

حکمرانی

بر اساس نقشه راه سندباکس، این اکوسیستم تا سال 2023 به یک سازمان غیرمتمرکزِ خودمختار تبدیل می‌شود. این بدان معناست که دارندگان توکن سندباکس بر این پلتفرم حکمرانی خواهند کرد و دارای حق رای خواهند بود.

استیک کردن

استیک کردن (Stake) به معنای نگهداری یک توکن خاص و دریافت سود است. می‌توانید توکن‌های سند را در یک لند استیک و در ازای آن سود دریافت کنید. پاداش‌ها از جنس توکن سند است. علاوه بر این، آیتم‌های دیگری نیز به عنوان جایزه وجود دارند که می‌توانید آنها را استفاده کنید یا بفروشید. پنج درصد کل معاملات سند به توزیع پاداش اختصاص می‌یابد. که نیمی از این 5 درصد پاداش استیک کردن است.

استخراج نقدینگی

توکن‌های سند را می‌توان در صرافی یونی‌سوآپ برای استخراج نقدینگی واریز کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استخراج نقدینگی توکن‌های SAND، از این لینک استفاده کنید.

بررسی ویژگی‌های مالی توکن سند

توکن سند
ابعاد توکن سند

بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ در زمان نگارش این مقاله، ویژگی‌های مالی توکن سندباکس را در جدول زیر آورده‌ایم:

حداکثر عرضه3,000,000,000
عرضه کل3,000,000,000
عرضه در گردش913,364,619.22
ارزش توکن (دلار)6.18
ارزش بازار (دلار)5,646,048,375
ارزش بازار کاملا رقیق شده18,510,393,188
حجم در 24 ساعت4,924,906,973
ویژگی‌های مالی توکن سندباکس

توکن سندباکس را در کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

هم در صرافی‌های متمرکز و هم در صرافی‌های غیرمتمرکز توکن‌های SAND را می‌توانید معامله کنید. لیست صرافی‌ها را در جدول زیر ببینید:

صرافی متمرکزصرافی غیرمتمرکز
CoinexUniswap
KuCoin1Inch Exchange
لیست صرافی‌ها برای خرید و فروش توکن سندباکس

مدل درآمد پلتفرم سندباکس

در حال حاضر تیم Sandbox پنج نوع جریان درآمد را استفاده می‌کنند. این پنج مدل به صورت زیر خلاصه می‌شود:

 1. فروش زمین: مالکان سندباکس لندها را در حراجی به فروش می‌رسانند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند.
 2. فروش NFT: علاوه بر توکن‌های NFT که کاربران می‌سازند، این شرکت توکن‌های NFT خود را نیز دارد که در بازار می‌فروشد.
 3. هزینه‌ی اشتراک بازیکنان: استفاده از پلتفرم سندباکس رایگان است اما برای ویژگی‌هایی انحصاری و دارایی‌های ممتاز باید هزینه‌ی اشتراک پرداخت کنید.
 4. کارمزد تراکنش: پلتفرم سندباکس برای هر تراکنش روی پلتفرم 5 درصد کارمزد دریافت می‌کند. بنابراین در صورت موفقیت این پلتفرم، کارمزد به مهم‌ترین درآمد سندباکس تبدیل می‌شود.
 5. درآمد تبلیغات: کسب و کارها می‌توانند محصول و یا خدمات خود را در این پلتفرم تبلیغ کنند. این تبلیغات رایگان نیست و یکی از منابع درآمدی سندباکس است.

رقبای سندباکس

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین رقبای سندباکس را مشاهده کنید:

پلتفرم‌های گیمینگ سنتیپلتفرم‌های گیمینگ مبتنی بر بلاکچین
MinecraftEnjincraft
MinetestPlaydapp 
Roblox
Worldcraft
Planetcraft
Utopia Realms
مهمترین رقبای سندباکس

مزایا و معایب سندباکس

نکات مثبت این پروژه به شرح زیر است:

 • با کمک فناوری بلاک چین، کسب درآمد را به بازی‌های سنتی اضافه می‌کند.
 • تیم موسس تجربه و موفقیت خوبی در صنعت گیمینگ دارد.
 • این پلتفرم با بسیاری از شرکای مشهور همکاری دارد.
 • وضعیت اقتصادی توکن SAND مناسب است.
 • موارد استفاده از توکن SAND برای رشد آن در آینده کافی به نظر می‌رسد.
 • این پلتفرم در نهایت به iOS، اندروید و کنسول‌های بازی وارد خواهد شد.

با این حال سندباکس معایبی نیز دارد:

 • در حال حاضر، بازی‌های خارج از این پلتفرم آن را نپذیرفته‌اند.
 • این پلتفرم فعلا برنامه‌ای برای ادغام فناوری واقعیت مجازی با بازی‌ها ندارد.
 • در حال حاضر بسیاری از بازی‌های Sandbox تنها در میان کاربران وفادار به این پلفترم محبوب است و چندان همه‌گیر نیستند.

نتیجه‌گیری و سخن پایانی

در مجموع Sandbox یک پروژه قابل توجه است با ویژگی‌هایی که در زیر آمده است:

 • با درآمدزایی در بازی، تجربه گیمینگ را متحول می‌کند.
 • در ژانری است که امتحان خود را پس داده است. کافی است به محبوبیت بازی ماینکرافت نگاه کنید.
 • تیم موسس تجربه‌ی بسیاری خوبی در بازی‌های این سبک دارد.
 • سندباکس یک فرنچایز مشهور است و جامعه‌ی سندباکس به خوبی از آن حمایت می‌کنند.
 • سندباکس تا به امروز شرکای مشهوی مانند بایننس، آتاری و The Smurfs دارد.

با این حال، در حال حاضر بخش مهمی از فرایند توسعه، اجرایی نشده است. سرنوشت بازی‌های این پلفترم، عامل مهمی در موفقیت آن خواهد بود. تا زمانی که شواهد روشنی از موفقیت نبینیم نمی‌توان به صورت قطعی تصمیم گرفت. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم اگر هم قصد سرمایه‌گذاری دارید، بخش کوچکی از سبد خود را بر اساس تحقیق کافی و شواهد محکم به این توکن اختصاص دهید.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 2

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *