انواع توکن متاورسی

7 توکن متاورس که می‌توانند شما را ثروتمند کنند!

چشم بورس > رمزارز‌ها > 7 توکن متاورس که می‌توانند شما را ثروتمند کنند!
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فهرست مطالب
مقاله شماره 1 از 1 در سری مقالات متاورس

پس از تغییر نام فیسبوک به پلتفرم متا (Meta Platform) و ورود آن به دنیای متاورس، دیگر غول‌های فناوری مانند مایکروسافت نیز وارد دنیای متاورس شده‌اند. از این رو توکن‌های مرتبط با متاورس به صدر اخبار این روزهای دنیای رمزارزها آمده‌اند. برخی از تحلیگران آنها را قاتلین جدید اتریوم می‌دانند و معتقدند ارزهای دیجیتال متاورس می‌توانند میلیونرهای بعدی را تعیین کنند. در این مطلب از چشم بورس با هفت توکن متاورس برای سرمایه‌گذاری آشنا می‌شویم.

معرفی هفت توکن برتر متاورس
معرفی هفت توکن برتر متاورس

متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس چیست و چرا مهم است؟ پدیده‌ی متاورس در نگاه اول بیشتر شبیه به یک جهان علمی-تخیلی به نظر می‌رسد. متاورس یک بلاکچین عمومی و متن‌باز است. فیسبوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند:

متاورس یک دنیای مجازی است که در آن کاربران با یک آواتار شناسایی می‌شوند. در این جهان کاربران می‌توانند خرید کنند، همدیگر را ملاقات کنند، سرگرم شوند و بیاموزند.

متاورس ترکیبی از چندین فناوری از جمله واقعیت مجازی (Virtual Reality)، واقعیت افزوده (Augmented Reality) و ویدئو است که در آن کاربران در جهانی دیجیتالی زندگی می‌کنند. فناوری‌های مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در متاورس حضور مجازی را امکان‌پذیر می‌کنند.

نباید فکر کنید متاورس یک جهان ایزوله و متفاوت با جهان فیزیکی است. متاورس در واقع برای ترکیب جهان فیزیکی و جهان دیجیتالی به وجود آمده است، به شکلی که مرز این دو قابل تشخیص نباشد. فرض کنید به جای جلسه‌های اسکایپی و نگاه کردن به مانیتور، حس بودن در یک جلسه واقعی را بدون حضور فیزیکی تجربه کنید. ما پیش از این در مقاله‌ای به تفصیل متاورس را بررسی کرده‌ایم، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی زیر را بخوانید:

مطالعه‌ی بیشتر: متاورس چیست و چه ارتباطی با رمزارزها دارد؟

حامیان متاورس معتقدند که به زودی کاربران در این جهان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. آنها در متاورس به کنسرت می‌روند، به تمام دنیا سفر می‌کنند، کنفرانس‌ برگزار می‌کنند و با دوستان خود ملاقات خواهند کرد. مفهوم همه‌ اینها یک زندگی دیجیتالی در یک جهان مجازی است! آیا این جهان را باید جدی گرفت؟

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا (فیسبوک سابق) معتقد است که تنها 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا متاورس وارد همه‌ جنبه‌های زندگی انسان‌ها شود. او معتقد است که پلتفرم متاورس حتی از اینترنت، همه‌گیرتر خواهد شد. ما نمی‌دانیم که این داستان علمی-تخیلی رنگ واقعیت خواهد گرفت یا خیر؟ با این حال با سرمایه‌گذاری عظیم غول‌های فناوری به نظر باید آن را جدی بگیریم.

توکن متاورس چیست؟

گفتیم که متاورس جهانی است که قرار است کاربران در آن از کالاها و خدماتی مختلفی بهره‌مند شوند. واضح است برای خرید در دنیای متاورس شما به ارز یا توکن متاورس نیاز دارید. توکن متاورس نوعی از ارزهای دیجیتال است که برای انجام تراکنش‌ها درون متاورس استفاده می‌شوند. اگر زندگی در جهان متاورس همه‌گیر شود این توکن‌ها بسیار ارزشمند خواهند شد. از این رو، گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

برخی تحلیلگران بر این باورند که توکن‌های متاورس سودهای سرشاری نصیب سرمایه‌گذاران خواهند کرد. آنها معتقدند که چشم‌انداز توکن‌های متاورس بسیار روشن است. البته نباید فراموش کنید که این توکن‌ها بسیار پرریسک هستند و ممکن است تمام سرمایه‌ی خود را از دست بدهید. ارزش بازار آنها بالا نیست، هر چند ممکن است در آینده رشدهای ماورای تصور داشته باشند.

هفت توکن برتر متاورس

ما در ادامه هفت توکن متاورس را بررسی خواهیم کرد. اما به یاد داشته باشید که حتی با حضور غول‌های تکنولوژی، آینده‌ی دنیا متاورس قابل پیش‌بینی نیست. در نهایت باید استراتژی شخصی خود را دنبال کنید و بررسی کنید که آیا نسبت ریسک به ریوارد این توکن‌ها مناسب است یا خیر؟ لیست برترین توکن‌های متاورس به این صورت است:

بهترین توکن‌های متاورس
بهترین توکن‌های متاورس

Decentraland (MANA)

Decentraland یک بازی واقعیت مجازیِ مبتنی بر متاورس است که بر روی بلاکچین اتریوم نوشته شده است. در این بازی می‌توانید با استفاده از توکن گیمینگ MANA زمین، لباس و دیگر آیتم‌ها را بخرید. این جهان متعلق به کاربران است و در آینده می‌توانید بخشی از آن را بفروشید. در صورت موفقیت این بازی توکن متاورس MANA بسیار باارزش خواهد شد.

شرکت Decentraland در اکتبر 2021 اولین جشنواره‌ی متاورس را برگزار کرده است. این شرکت بسیار فعال و به طور مداوم در حال توسعه است. ارزش توکن‌های MANA اخیرا رشد مناسبی داشته و نشان‌دهنده‌ی افزایش محبوبیت بازی Decentraland است. کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی‌های کوکوین و کوینکس رمزارز مانا را خریداری کنند

The Sandbox (SAND)

sandbox متاورسی
sandbox متاورسی

Sandbox بازی واقعیت مجازی دیگری است که افراد می‌توانند در آن تجربه کنند، مالکیت چیزی را داشته باشند و صد البته درآمد کسب کنند. این پلتفروم یک اَبَرمتاورس و متعلق به کاربران است. مالکیت دارایی‌ها در این بازی به شکل NFT یا توکن‌ها غیرقابل‌معاوضه است. با استفاده از توکن متاورس SAND می‌توانید در این پروژه سهیم شوید. جالب است بدانید افراد مشهوری مانند اسنوپ‌داگ نیز با Sandbox همکاری می‌کنند.

این بازی در سال 2018 توسط Animoca Brands خریداری و به یک بازی مبتنی بر بلاکچین اتریوم تبدیل شد. کافی است خلاق باشید تا از این بازی درآمد بدست آورید. بازی Sandbox را باید جدی گرفت زیر 144 میلیون دلار در ماه تراکنش دارد! به گفته مدیر عامل Sandbox این پلتفرم اهداف دیگری همچون برگزاری کنسرت و نمایش‌های مجازی، گالری هنری، موزه‌ها و… را نیز دارد.

خرید کوین سندباکس از صرافی‌های کوکوین و کوینکس برای کاربران ایرانی قابل انجام است.

Floki Inu (FLOKI)

توکن Floki Inu
توکن Floki Inu

فولکی اینو Floki Inu با نام سگ شیبای ایلان ماسک و به عنوان یک شوخی، متولد شد. توکن FLOKI یک میم کوین (Meme Coin) تیپیکال بود، اما این توکن به سرعت رشد کرد. تیم این پروژه مجموعه‌ای از رمزارزها را توسعه داده و در حال ساخت یک بازی متاورس مبتنی بر NFT است؛ نام این بازی Vahalla است. جالب است بدانید ایلان ماسک یکی از شخصیت‌های این بازی است.

این میم کوین یک کمپین بازاریابی تلویزیونی نیز راه انداخته است با این هدف که Floki جایگزینی برای دوج‌کوین خواهد بود. در هنگام نگارش این مقاله ارزش بازار Floki حدود دو میلیارد دلار است و برای رسیدن به دوج‌کوین باید قیمت آن 16 برابر شود! بدیهی است که هیچ تضمینی وجود ندارد که این امر محقق شود، پس با احتیاط بسیار زیاد باید سمت این توکن متاورس رفت. هر چند به نظر می‌رسد تیم پشتیبان، برنامه بازاریابی جالب توجهی دارند.

Efinity Token (EFI)

توکن Efinity متاورسی
توکن Efinity متاورسی

توکن Efinity مدعی است که نسل بعدی بلاکچین برای ایجاد توکن‌های NFT خواهد بود. شبکه‌ی Efinity مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و بین‌زنجیره‌ای است. این استارتاپ توکن خود را بر روی شبکه‌ی پولکادات (Polkadot) توسعه داده است. توسعه‌دهندگان Efinity مدعی هستند که این توکن از سه جهت منحصر به فرد است. از این رو ما آن را یک توکن متاورس با پتانسیل بالا می‌دانیم:

  • به دلیل شبکه‌ی بین‌زنجیره‌ای، هر NFT از هر شبکه‌ای می‌تواند به بازار Efinity منتقل شود. علاوه بر این، بالاترین سفارش انجام نشده، پاداشی از جنس توکن دریافت خواهد کرد.
  • این توکن به کسب و کارها کمک می‌کند که به مشتریان وفاردار خود از طریق یک ویژگی جدید بلاکچین به نام Recipes پاداش بدهند. دستورالعمل‌ها نیز به هر کسی اجازه می‌دهد تا توکن‌های غیرقابل معاوضه موجود را اصلاح و یا یک NFT جدید بسازند. ویژگی منحصر‌به‌فرد این است که برای این کار نیازی به کدنویسی ندارند.
  • حاکمیت این توکن به کسی که به شبکه می‌پیوندد این امکان را می‌دهد که تغییراتی را پیشنهاد دهد و یا در مورد تغییر پیشنهادی رای دهد.

صرافی کوینکس امکان خرید رمزارز افینیتی را دارد و کاربران ایرانی می‌توانند از این صرافی خرید انجام دهند.

Terra Virtua Kolect (TVK)

توکن متاورسی
توکن متاورسی

پروژه‌ی Terra Virtua در سال 2016 توسط دو کارآفرین در لندن تاسیس شد و خود را به عنوان یک پلتفرم سرگرمی مبتنی بر واقعیت مجازی و بلاکچین معرفی کرد. در ابتدا یک بازی بلاکچین بود اما اکنون پروژه‌ای برای NFT است. علاوه بر مواردی همچون هنر دیجیتال، NFT کلکسیونی، محیط بازی و توکنی به نام Terra Virtua Kolect از برنامه‌های این پروژه است. توکن این شرکت هم اکنون در بایننس معامله می‌شود.

چیزی که باعث شده TVK را در لیست برترین توکن متاورس قرار دهیم تلاش‌های این گروه برای ارتباط با استودیوهای فیلمسازی هالیوود است. Terra Virtua قراردادهایی با غول‌های صنعت فیلمسازی همچون پارامونت پیکچرز و لجندری اینترتینمنت دارد. بازی‌های آنها بیش از 30 میلیون بار دانلود شده و مدعی هستند تیمی 120 نفره از طراحان، مهندسان، مدل‌سازان و هنرمندان در حوزه‌ی NFT را دارند.

Epik Prime (EPIK)

توکن Epik Ptime
توکن Epik Ptime

Epik Prime تولید کالاهای دیجیتال را در سال 2018 آغاز کرد. این تیم معتقد است که این اقلام دیجیتالی آینده‌ی محصولات مصرفی خواهند بود. شرکت Epik Prime مدعی است که در آینده به رهبر جهانی برندهای مرتبط به بازهای ویدئویی، رویدادها و تجربیات مرتبط با بازی‌های متاورس تبدیل خواهد شد.

این شرکت در آگوست 2021 با مشارکت Huobi Global و برنامه Huobi Prime توکن خود راه‌اندازی کرد. همکاری با Huobi نشان‌دهنده‌ی ارزشمند و آینده‌دار بودن این توکن است. تمرکز توکن متاورس Epik کمک به شرکت‌های بازی‌سازی برای ایجاد NFT و دارایی‌های کلکسیونی درون بازی‌ها است. این توکن گیمینگ در حال پیشرفت است و اخیرا قراردادی با Ready Games برای راه‌حل‌های مرتبط با NFT منعقد کرده است.

Highstreet (HIGH)

توکن متاورسی
توکن Highstreet

Highstreet نیز یک شرکت بازی‌سازی در بستر بلاکچین متاورس است. این شرکت یک بازی نقش‌آفرینی چند نفره با نام MMORPG به بازار عرضه کرده است. علاوه بر این در حال ران‌اندازی نوع جدیدی از توکن‌های NFT است. نکته‌ی جالب توجه جذب سرمایه‌ی 5 میلیون دلاری از بایننس و Animoca Brands برای این پروژه است.

بایننس اعلام کرده است که Highstreet با بازار NFT بایننس ادغام خواهد شد. این پورتال بایننس مختص خرید و فروش NFT خواهد بود. نباید فراموش کنید که این پروژه در مراحل اولیه است. از این رو، این توکن گیمینگ پرریسک است و باید در مورد آن احتیاط به خرج دهید.

سخن پایانی

ما هفت توکن متاورس را معرفی کردیم. این توکن‌ها مورد توجه تریدرهای ارز دیجیتال هستند، با این وجود باید ربسک آنها را بدانید و با احتیاط در آنها سرمایه‌گذاری کنید. ما توصیه‌ای به خرید هیچکدام از آنها نداریم. هدف از این مقاله معرفی برخی از توکن‌های متاورس و آشنایی با دنیای هیجان انگیز آنهاست. بدیهی است لیست بهترین توکن‌های متاورس به این موارد محدود نمی‌شود. فراموش نکنید دنیای رمزارزها دنیایی بی‌رحم است، بخصوص در توکن‌های کوچک و ناشناخته. هدف خود را بشناسید، ریسک و بازده را بررسی کنید و سپس در این بازار معامله کنید.

سوالات متداول توکن متاورس

متاورس (Metaverse) چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی و ترکیبی از جهان واقعی و دنیای دیجیتالی است. این فناوری با استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، حس حضور در یک جهان دیجیتالی را امکان‌پذیر می‌کند.

توکن متاورس چیست؟

توکن متاورس نوعی از ارزهای دیجیتال است که برای انجام تراکنش‌ها درون متاورس استفاده می‌شوند.

متاورس چه آینده‌ای خواهد داشت؟

پاسخ به این سوال ساده نیست، اما با سرمایه‌گذاری عظیم غول‌های فناوری مانند فیسبوک و مایکروسافت متاورس را باید جدی گرفت. طرفداران متاورس، آن را آینده‌ی اینترنت می‌دانند.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 10

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!


ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات متاورس
  1. 7 توکن متاورس که می‌توانند شما را ثروتمند کنند! (مقاله فعلی)
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

یک پاسخ
  1. بازی آپلند UPLAND یک متاورس است ؟
    بازی آپلند UPLAND را میتوان یک متاورس نامید و دلایل آن جامعه مجازی است که شامل گزینه هایی برای زندگی بازیکنان در شهر ها ساخته شده به همراه خرید و فروش ، اجاره ، ساخت و ساز و غیره است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *