وایت پیپر چیست؟ چطور وایت پیپرها را مطالعه کنیم؟

چشم بورس > رمزارز‌ها > وایت پیپر چیست؟ چطور وایت پیپرها را مطالعه کنیم؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب

اگر به حوزه رمزارزها علاقمند هستید و اطلاعات شما در این زمینه زیاد نیست، لازم است تا با مفهوم وایت پیپر آشنا شوید. چرا که وایت پیپرها همیشه برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان فضای بلاک چین اهمیت دارند.

در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که وایت پیپر چیست و چه اهمیتی دارد. در ادامه شما را برای مطالعه وایت پیپرها و شناسایی وایت پیپر خوب راهنمایی خواهیم کرد.

وایت پیپر چیست

وایت پیپر چیست؟

به گزارشی که شرکت‌ها یا نهادها برای معرفی محصولات یا پروژه‌های خود منتشر می‌کنند، وایت پیپر (white paper) گفته می‌شود. وایت پیپر‌ها روشی برای ارائه استراتژی‌ها، اهداف و قوانین شرکت‌ها هستند.

هدف وایت پیپرها معرفی یک طرح برای جلب توجه و ترغیب مشتریان یا سرمایه‌گذاران است. این طرح‌ها معمولا برای حل یک مشکل تجاری خاص یا حل یک چالش به‌خصوص ارائه می‌شوند. به عبارت دیگر وایت‌پیپرها طراحی شده‌اند تا به عنوان یک ابزار بازاریابی، قبل از فروش، مورد استفاده قرار گیرند. در نتیجه وایت‌پیپرها چیزی شبیه دفترچه راهنمای کاربر یا ضمانت نامه محصولات نیستند.

بسیاری از وایت‌پیپرها برای اهداف بازاریابی (B2B (business to business طراحی شده‌اند. به طور مثال تولید‌کننده‌ها برای معرفی محصول به عمده فروش‌ها وایت‌پیپر ارائه می‌کنند. یا شرکت‌ها برای توجیه طرح‌های خود و معرفی خود به شرکت‌های دیگر از وایت پیپرها کمک می‌گیرند.

در بازاریابی B2B ، سه نوع وایت پیپر وجود دارد:

  • وایت پیپرهای زمینه‌ای: این گزارشات ویژگی‌های فنی یک طرح را توضیح می‌دهند.
  • وایت پیپرهای لیست شده: در این وایت پیپرها پیشنهادات جدید مطرح می‌شوند.این پیشنهادات به شکل نکات لیست شده می‌آیند.
  • وایت پیپرهای مشکل/راه حل: در این گزارشات راهکارهای بهتر و جدیدتری برای یک چالش تجاری یا خاص معرفی می‌شود.

وایت پیپر رمز ارزها

اما ربط رمزارزها با وایت پیپر چیست؟ رمزارزها برای اولین بار در یک وایت پیپر به عموم معرفی شدند. از زمان رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال تا امروز، رمز ارزها توسط وایت پیپرها به مردم معرفی شدند.

 رمز ارزها از طریق وایت پیپرها سرمایه‌گذاران را به خود جذب می‌کنند. در نتیجه وایت پیپرها عنصر لازم برای معرفی هر رمزارز یا شبکه بلاک چین جدید هستند. آنچه باعث طرفدار پیداکردن بیت کوین برای نخستین بار شد، وایت پیپر بیت کوین بود. این وایت پیپر توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شد.

با کلیک روی لینک زیر می‌توانید وایت پیپر رمز ارزهای معروف و مهم را مطالعه کنید.

وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر تتر

وایت پیپر اتریوم

وایت پیپر لایت کوین

وایت پیپر ریپل

وایت پیپر دوج کوین

وایت پیپر کاردانو

ساختار یک وایت پیپر

اغلب وایت‌پیپرها ساختار مشترکی دارند که ما در این‌جا به بخش‌های آن اشاره می‌کنیم.

چکیده (Abstract)

در بخش اول وایت‌پیپر توضیح کلی درباره طرح، بدون جزییات، ارائه شده است. در این بخش مشخص می‌شود که وایت پیپر در چه موردی است و چه هدفی دارد.

مقدمه (Introduction)

مفاهیم بنیادی که محوراصلی وایت‌پیپر هستند، در مقدمه تعریف می‌شوند. مثل ارزهای دیجیتال، شبکه بلاک چین و…

تعریف مسئله (Problem)

در این بخش مسئله‌ای که باعث احساس نیاز به این پروژه شده، تعریف می‌شود. اینکه چرا طرح جدید ضرورت دارد و ارائه آن چه تغییراتی در حوزه ارزهای دیجیتال به وجود می‌آورد، نکات کلیدی این بخش هستند. در واقع اهمیت و ارزش طرح از اینجا مشخص می‌شود.

توضیح طرح و جزئیات فنی آن (Description)

ارائه‌دهنده یا توسعه‌دهندگان طرح، آنچه مد نظر دارند را همراه با جزئیات تعریف می‌کنند. اینکه طرح ارائه شده با چه مکانیزمی اجرا خواهد شد، عملکرد آن چه گونه خواهد بود و چه تغییراتی در شبکه خود ایجاد خواهد کرد باید در این بخش توضیح داده شود.

توکن و کوین (Token)

توکن‌ها نوعی از دارایی‌های دیجیتال شبیه رمز ارزها (کوین) ‌هستند. با این تفاوت که رمز ارزها وسیله‌ای برای معامله هستند و مانند سهام مختص به یک شرکت یا یک پروژه نیستند. شما می‌توانید رمز ارزها را در موقعیت‌های مختلف، مثل پول، معامله کنید. مثلا در ازای بدهی که به دوست خود دارید به او بیت کوین بدهید. اما توکن‌ها تنها برای موارد به‌خصوصی کاربرد دارند و شما تنها در همان حوزه آن را معامله می‌کنید. مثل سهام یک شرکت به خصوص. پس توکن‌ها نوعی از دارایی‌های دیجیتال هستند که هرکدام برای پروژه به خصوصی کاربرد دارند.

کوین ها برای خود یک بلاک چین اختصاصی دارند اما توکن ها بر بستر بلاک چین هایی که قبلا ایجاد شده‌اند راه اندازی می‌شوند. مثلا برای ساخت یک توکن ‌می‌توان از پلتفرم‌های موجود در شبکه بلاک‌چین مثل پلتفرم اتریوم استفاده کرد. بنابراین ساخت توکن سخت نیست.

بخش پنجم وایت‌پیپر مربوط به توکن و رمز ارز (کوین) است. در این بخش ساختار، تکنولوژی، شیوه عرضه توکن یا رمز ارز جدید به طور کامل معرفی می‌شود.

بخش ششم- اطلاعات عرضه عمومی

در این بخش زمانبندی پروژه مشخص می‌شود. اینکه طرح ارائه شده تا چه زمانی راه‌اندازی می‌شود، چه زمانی عرضه خواهد شد و سرمایه‌گذاران چطور می‌توانند درعرضه عمومی شرکت کنند، در وایت‌پیپر ذکر می‌شود.

بخش هفتم- تیم پشتیبانی

برای مخاطبان وایت‌پیپر مهم است که بدانند چه افرادی طرح را ارائه داده‌اند. اینکه پشتیبانان چه نقشی دارند و سابقه آن‌ها چطور است باید در وایت‌پیپر مشخص باشد. هرچه تیم پشتیبان طرح خوشنام‌تر و به نام‌تر باشد، اعتبار طرح بیشتر است.

بخش هشتم- نتیجه‌گیری

در بخش نتیجه‌گیری خلاصه‌ای از نکات مهم گزارش آمده است. نکاتی مثل ضرورت طرح، ماهیت و شیوه ارائه آن در این بخش می‌آید.

چطور وایت پیپرها را مطالعه کنیم

ویژگی یک وایت پیپر خوب

آنچه گفتیم تعریف و توضیح ساختار وایت پیپر بود. اما چطور یک وایت پیپر خوب را شناسایی کنیم؟ وایت پیپر باید چه اطلاعاتی به خوانندگان خود بدهد تا بتواند نظر آن‌ها را جلب کند؟ خوانندگان باید حین مطالعه وایت پیپرها دنبال چه اطلاعاتی باشند؟ یک وایت پیپر خوب باید بتواند به سئوالات زیر پاسخ دهد:

هدف این پروژه چیست؟

شما باید بدانید هدف از ارائه این شبکه یا ارزدیجیتال چیست. تا زمانیکه جواب این سئوال را نگرفته‌اید، در واقع وایت‌پیپر نتوانسته به شما کمکی کند.

چطور اجرا می‌شود؟

 بعد از پیداکردن هدف پروژه باید بدانید چطور قرار است این پروژه به اهداف خود برسد. یک وایت‌پیپر رمزارز باید توضیح بدهد که پروژه از چه تکنولوژی استفاده خواهد کرد. این تکنولوژی چقدر پیچیدگی دارد و به چه میزان دانش فنی برای آن نیاز است.

این پروژه چقدر اهمیت دارد؟

اهمیت رمز ارز یا شبکه بلاک‌چین جدید باید در وایت پیپر آن مشخص باشد. اینکه این طرح چه حرف جدیدی دارد و چه تغییری در صنعت خود ایجاد می‌کند، ضرورت آن را مشخص می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از چشم‌بورس گفتیم که وایت‌پیپر گزارشی برای معرفی ارزدیجیتال یا شبکه بلاک چین جدید است. پروژه‌های جدید در قالب وایت پیپر به بازار ارائه می‌شوند. پروژه‌ها از این طریق سرمایه‌گذاران را به خود جذب می‌کنند. در مطالعه وایت پیپرها حتما باید به سه مورد توجه کنید: هدف پروژه، نحوه اجرای پروژه، اهمیت و اثر آن‌ها.

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
به دنبال چه مطلبی هستید ؟
نمادهای برتر
مطالب مرتبط