پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال چیست؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟

چشم بورس > رمزارز‌ها > پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال چیست؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فهرست مطالب

اگرچه بازار ارزهای دیجیتال بازاری جدید است، اما هنوز هم مستعد همان شیوه‌های قدیمی کلاهبرداری است. پامپ و دامپ (Pump & Dump) یکی از این شیوه‌های قدیمی است. در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال پامپ و دامپ رمزارزها غیرقانونی است. با این حال، همان‌طور که می‌دانید دنیای رمزارزها و بلاکچین نقاط تاریک زیادی دارد که مقامات به آن دسترسی ندارند. برای اکثر تریدرهای ارز دیجیتال یک سوال اساسی وجود دارد: طرح‌های پامپ و دامپ چگونه انجام می‌شود و چطور در دام آنها نیفتیم؟ در این مقاله از چشم بورس به این موضوع می‌پردازیم.

پامپ و دامپ ارز دیجیتال چیست؟

پامپ و دامپ یا پمپاژ و تخلیه وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با بالا بردن قیمت به صورت کاذب سود به دست آورند. اصطلاح پامپ به معنای خرید مقادیر زیادی رمزارز به منظور ایجاد تقاضا و بالا بردن قیمت است. سپس دارایی‌ها در قیمت بالا می‌فروشند و روی سر تریدرهای خرد خالی می‌کنند. کلاهبرداران از پویایی عرضه و تقاضا سوء استفاده می‌کنند به شکلی که تریدرهای خرد حرکت قیمت را یک حرکت عادی فرض کنند.

پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال
پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال

در بسیاری از موارد پامپ و دامپ، کلاهبرداران کوین‌های ناشناخته و بی‌ارزش را انتخاب می‌کنند، زیرا با پول کم می‌توان قیمت را دستکاری کرد. مثلا کلاهبرداران به ندرت به پامپ و دامپ بیت‌کوین یا اتریوم فکر می‌کنند چون به پول بسیار زیادی نیاز دارد.

پامپ و دامپ چگونه کار می‌کند؟

در پشت پرده‌ی طرح‌های پامپ و دامپ، تیمی سازمان‌یافته با امکانات پیشرفته وجود دارد. این تیم طوری وانمود می‌کند که تغییرات قیمت طبیعی به نظر برسد. اگر توکن‌های موردنظر معاملات کم حجمی داشته باشند، باید عرضه را کنترل کنند.

همزمان با تیمی که روی عرضه‌ی مصنوعی متمرکز است، تیم دیگری به دنبال ایجاد تقاضاست. در گذشته از تبلیغات شفاهی در تالارهای معاملات استفاده می‌شد. امروزه، تبلیغات اغلب در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، تلگرام، فیسبوک و اینستاگرام انجام می‌شود. کلاهبرداران حتی از اینفلوئنسرها نیز کمک می‌گیرند.

هدف از همه‌ی این کارها القای حس عقب افتادن از بازار یا اصطلاحا فومو در تریدرهای خرد است. پس از اینکه تیم‌های کلاهبرداری توکن‌های خود را در قیمت‌های بالا بفروشند، هیاهو و تقاضا به یکباره ناپدید می‌شود. قیمت به سرعت سقوط می‌کند، اما دیگر برای فروش دیر شده است! در تصویر زیر می‌توانید یک پامپ و دامپ واقعی را در نمودار دوج کوین ببینید:

الگوی پامپ و دامپ در نمودار دوج کوین
الگوی پامپ و دامپ در نمودار دوج کوین

نحوه‌ی پامپ و دامپ در پنج مرحله

ما قصد نداریم نحوه‌ی انجام پامپ و دامپ را به شما آموزش دهیم. هدف از آموزش مراحل، آشنایی شما با شیوه‌ی کار پمپاژ و تخلیه در رمزارزها است. برای یک پامپ و دامپ موفق باید پنج مرحله زیر را انجام داد:

1. تشکیل یک تیم

ابتدا باید یک تیم کامل برای دستکاری بازار تشکیل دهید. در اینجا، هدف باید کار با افرادی باشد که تخصص‌های متفاوتی در مورد ارزهای دیجیتال دارند. برای تقویت تقاضا از مناطق مختلف، باید گروه را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید. برخی از اعضای تیم باید تحلیلگران درجه یک باشد تا بتوانند با دقت زمان ورود و خروج را مشخص کنند.

2. شناسایی سرمایه‌گذاران و آماده کردن وجوه برای خرید

پامپ و دامپ ارز دیجیتال نیاز به یک خرید بزرگ دارد، شما باید منابع کافی را بسیج کنید. اگر بودجه‌ی کافی ندارید، باید به دنبال همکاری با سرمایه‌گذران دیگر باشید.

3. راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی

برای اینکه افراد بیشتری جذب شوند، یک کمپین تهاجمی نیاز است. در اینجا از پلفترم‌هایی استفاده می‌شود که هویت در آنها مخفی بماند؛ مثلا از نام مستعار در شبکه‌های اجتماعی. هدف ایجاد ترس جاماندن یا همان فومو است. در حین ورود تریدرهای خرد باید همچنان تقاضای مصنوعی ایجاد شود.

4. بررسی لحظه‌ای قیمت توکن و فروش در اوج

با نزدیک شدن به اوج قیمت، توکن‌ها فروخته می‌شود. این نقطه حداکثر بازدهی است، اما نمی‌توان همه‌ی توکن‌ها را در اینجا فروخت. زمان اوج بسیار کوتاه است، نهایتا چند ساعت. بهتر است در نزدیکی نقطه‌ی اوج فروش آغاز شود تا بتوان همه‌ی توکن‌ها را خالی کرد.

5. انتقال وجوه از صرافی به کیف پول

همانطور که اشاره کردیم پامپ و دامپ غیرقانونی است. صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال اگر متوجه طرح‌های پامپ و دامپ شوند، ممکن است وجوه را ضبط کنند. از این رو بلافاصله باید وجوه را به کیف پول انتقال داد. در مجموع احتمال پامپ و دامپ در صرافی‌های معتبر نسبتا کمتر است، اما همچنان باید بسیار احتیاط کنید.

تشخیص الگوی پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال

برای تریدرها تشخیص این نوع کلاهبرداری از دو جهت حائز اهمیت است. اول اینکه در دام این طرح نیفتند و اگر بتوانند از این موج استفاده کنند. اما چگونه می‌توان پامپ و دامپ را تشخیص داد؟ تیم‌های پامپ و دامپ بسیار حرفه‌ای هستند، با این حال با رعایت نکات زیر تا حد زیادی در امان خواهید بود:

  • پیش از سرمایه‌گذاری توکن مورد نظر را به صورت جامع بررسی کنید. فراموش نکنید طرح‌های این چنینی معمولا در توکن‌های بی‌ارزش اتفاق می‌افتد.
  • هیجانات خود را کنترل کنید. اگر چه ممکن است که یک ارز دیجیتال بسیار تبلیغ شود، اما دلیلی بر باارزش بودن آن نیست. یکی از گام‌های مهم در این کلاهبرداری کمپین‌های تبلیغاتی به صورت وسیع است تا شما را فریب دهند.
  • حتما و حتما در هنگام سرمایه‌گذاری دارایی خود را در یک پورتفوی مناسب پخش کنید. هیچوقت بخش زیادی از دارایی را به یک توکن، به خصوص توکن‌های ناشناخته تخصیص ندهید.
  • به هر کسی اعتماد نکنید. اگر هم می‌خواهید از توصیه‌ی تحلیلگران استفاده کنید حتما خوشنام بودن آن فرد را بررسی کنید.

استفاده از الگوی پامپ و دامپ

اگر بتوانید به موقع از الگوهای پامپ و دامپ مطلع شوید، می‌توانید از این موج استفاده کنید. البته این کار ساده نیست، باید بازار را به دقت و به صورت لحظه‌ای رصد کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا باید رمزارزهایی که بیش از حد تبلیغ می‌شوند را پیدا کنید. این رمزارزها معمولا کوین‌های جدید هستند.
  • حرکت قیمت را دنبال و نقطه‌ی پامپ را پیدا کنید. باید در آغاز روند وارد شوید و تعلل نکنید.
  • پس از ورود، قیمت را به صورت لحظه‌ای رصد کنید تا قبل از دامپ شدن بتوانید ارزهای خود را بفروشید. اگر سریع نباشید با افت قیمت همه چیز را از دست خواهید داد. نباید منتظر روند نزولی باشید با اولین نشانه‌های تضعیف روند صعودی رمزارزهای خود را بفروشید.

سخن پایانی

محبوب‌تر شدن بازار رمزارزهای به معنای ورود پول بیشتر به این بازار است. هر چقدر بازار بیشتر رشد کند طرح‌های پامپ و دامپ بیشتر خواهند شد. ما سعی کردیم سازوکار آن را توضیح دهیم اما فراموش نکنید کلاهبرداران هر روز روش‌های جدیدتری کشف می‌کنند.

در این مقاله سعی کردیم تا روش کلاهبرداران ارز دیجیتال را برای شما آشکار کنیم. شاید به این فکر کنید که چطور از این موج‌ها می‌توان استفاده کرد، اما این کار ساده نیست. اگر بتوانید از نوسانات پامپ و دامپ استفاده کنید در زمان کوتاه سودهای بزرگی بدست خواهید آورد. با این حال با احتیاط زیاد و با بخش کوچکی از سرمایه وارد این روندها شوید.

در پایان برای بقا در بازار ارزهای دیجیتال باید به روز باشید و اخبار و روندها را به صورت لحظه‌ای رصد کنید تا بتوانید روندهای غیرعادی را تشخیص دهید. ما سایت چشم بورس را برای بررسی اخبار و اتفاقات حوزه‌ی رمزارزها پیشنهاد می‌کنیم. می‌توانید از لینک زیر به صورت رایگان در چشم بورس ثبت نام کنید:

محتوای این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

برای ثبت امتیاز روی یک ستاره کلیک کنید

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 2

تا حالا امتیازی ثبت نشده. اولین امتیاز رو ثبت کنید!

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *